Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Tysk 60-talslyx med fransk historia: Mercedes 300 SE coupé

När den framgångsrike franske affärsmannen Paul Thanry 1964 skulle byta bil, tyckte han inte att de franska märkena erbjöd tillräcklig prestige.

Tysk 60-talslyx med fransk historia: Mercedes 300 SE coupé

När den framgångsrike franske affärsmannen Paul Thanry 1964 skulle byta bil, tyckte han inte att de franska märkena erbjöd tillräcklig prestige.

Istället gick han in till Mercedeshandlaren Royal-Elysées nära Triumfbågen i Paris och beställde en 300 SE coupé, det elegantaste man kunde köpa vid den här tiden.
62 år och endast 8000 mil senare finns bilen i Sverige och är till salu på Bilweb Auctions.
 
Monsieur Thanry hade gjort sig en förmögenhet inom trävarubranschen, bland annat i Elfenbenskusten. Han kunde strunta i att köpet av en tysk lyxbil kanske inte sågs med så blida ögon av alla, trots att det gått 20 år efter andra världskriget.
 
Thanry valde en spännande färgkombination på sin Mercedescoupé: svart lack som kontrasterade mot det generösa kromet samt en senapsgul läderinteriör. Elegant!
Han beslöt sig också för det största motoralternativet, den kraftfulla raka sexan på 3 liter och 170 hästkrafter.
 
Coupén stannade kvar hos Thanry till 1971, då han sålde den till sin tandläkare. Några år senare köpte han tillbaka bilen och den var kvar i familjen fram till 2022. Då fick en svensk samlare upp ögonen för den vackra Mercedesen och ropade in den på en auktion i Paris.
 
Det mycket fina originalskicket tyder på att bilen med största sannolikhet har rullat de 8000 mil som står på mätaren. Den har kvar sin ursprungliga lack, vilket har blivit allt viktigare för allt fler köpare av klassiska bilar. Inredningen är nära nyskick och har aldrig lagats eller behövt stoppas om.
Fler detaljer: reservhjulet ligger oanvänt sedan 1964, den Becker Grand Prix som bilen levererades  är fortfarande på plats, de franska registreringsskyltarna finns kvar, liksom en plåt från den parisiske återförsäljaren som trycker på att det franska oljemärket Labo bör användas…
 
Den svenske ägaren har renoverat luftfjädringen, bromsarna och insprutningen, varefter bilen fick en svensk registrering för ganska exakt ett år sedan.
 
Sammanfattningsvis är detta en mycket åtråvärd 300 SE coupé, kombinationen av låga mil, tydlig historia, originalskick och exklusivitet - endast 2 419 tillverkades - lär höja pulsen hos de flesta Mercedesentusiaster.
 
Marknadsvärdet är av Bilweb Auctions uppskattat till mellan 700 000 och 800 000 kronor. Auktionen avslutas 15 april. 

Till auktionen: https://bilwebauctions.se/aprilauktion-3-2026/mercedes-benz-300-se-coupe-w112-54718