Nyheter och information
Senaste nytt om våra auktioner, samlarbilar, veteranbilar och entusistbilar
Nyheter och information
Senaste nytt om våra auktioner, samlarbilar, veteranbilar och entusistbilar
SKICKA NYHETER TILL MIG SKICKA NYHETER TILL MIG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG

Kungens jaktbil på Bilweb Auctions stora höstauktion!

28 SEP 09:59 MATHIAS BJÖRKMAN

Årets älgjakt är i full gång. Och så även för vår egen monark Carl XVI Gustaf. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att sälja en off road-klassiker med bästa tänkbara proveniens. Missa inte vår stora höstauktion med final den 3:e oktober.

Ett av de verkliga dragplåstren under Bilweb Auctions stora höstauktion blir denna Mitsubishi Pajero med förflutet som kungens jaktbil, bland annat under den årliga och efterlängtade älgjakten på Halle- och Hunneberg.

– I Sverige har proveniens varit relativt lågt värderat, men efter att på senare tid fått förmånen att sälja flera bilar med kända ägare märker vi en förändring, konstaterar Frans Johansson som är Bilweb Auctions expert på bilhistoria

Kungens Pajero som fortfarande är i fint skick utvändigt som invändigt har under senare år tillhört Sparreholm Slotts magnifika samlingar, och har länge levt ett mycket lugnt liv. Alltid parkerad inomhus och körd med chaufför under sina första år.

Mitsubishi Pajero var Japans motsvarighet till Range Rover – och just denna moderna klassiker är en top-of-the-line-version med stor stryktålig treliters V6-motor, kraftiga skydd för alla strålkastare och grov off road-båge där fram.

Kungens bilintresse är för övrigt vida känt med både en äkta AC Cobra, De Tomaso Pantera och en tidig Porsche 911 i garaget på Drottningholm.

Du hittar Kungens Pajero på:

www.bilwebauctions.se/samlarbilsauktion-5/mitsubishi-pajero-4wd-kungens-jaktbil-30-v6-1260

Höstauktionen:

www.bilwebauctions.se/samlarbilsauktion-5

Kungens jaktbil på Bilweb Auctions stora höstauktion!

28 SEP 09:59 MATHIAS BJÖRKMAN

Årets älgjakt är i full gång. Och så även för vår egen monark Carl XVI Gustaf. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att sälja en off road-klassiker med bästa tänkbara proveniens. Missa inte vår stora höstauktion med final den 3:e oktober.

Ett av de verkliga dragplåstren under Bilweb Auctions stora höstauktion blir denna Mitsubishi Pajero med förflutet som kungens jaktbil, bland annat under den årliga och efterlängtade älgjakten på Halle- och Hunneberg.

– I Sverige har proveniens varit relativt lågt värderat, men efter att på senare tid fått förmånen att sälja flera bilar med kända ägare märker vi en förändring, konstaterar Frans Johansson som är Bilweb Auctions expert på bilhistoria

Kungens Pajero som fortfarande är i fint skick utvändigt som invändigt har under senare år tillhört Sparreholm Slotts magnifika samlingar, och har länge levt ett mycket lugnt liv. Alltid parkerad inomhus och körd med chaufför under sina första år.

Mitsubishi Pajero var Japans motsvarighet till Range Rover – och just denna moderna klassiker är en top-of-the-line-version med stor stryktålig treliters V6-motor, kraftiga skydd för alla strålkastare och grov off road-båge där fram.

Kungens bilintresse är för övrigt vida känt med både en äkta AC Cobra, De Tomaso Pantera och en tidig Porsche 911 i garaget på Drottningholm.

Du hittar Kungens Pajero på:

www.bilwebauctions.se/samlarbilsauktion-5/mitsubishi-pajero-4wd-kungens-jaktbil-30-v6-1260

Höstauktionen:

www.bilwebauctions.se/samlarbilsauktion-5
Succé för Bilweb Auctions stora Folkvagnsauktion!

Den 22 september gick finalen på Bilweb Auctions auktion av fordonen på Holmgrens Volkswagenmuseum. I flera fall blev priserna rekordhöga! Sveriges äldsta Volkswagen Typ 1 klubbades för 1 350 000 och Ultima Edición, en av de absolut sista, för 1,1 miljoner kronor.

Jodie Fosters första bil på Bilweb Auctions stora Volkswagenauktion

Den 22-23 september är det final för Bilweb Auctions auktion på en av världens finaste privata Volkwagensamlingar. En av de unika bilarna är skådespelaren Jodie Fosters cabriolet av ovanliga specialmodellen Epilogue – en av bara 900 tillverkade.

En av landets finaste traktorsamlingar på auktion!

Bilweb Auctions säljer nu Per Larssons traktormuseum i Staffanstorp. Sammanlagt säljs ett 80-tal mer eller mindre unika veterantraktorer. På auktionen som har final den 15-16 september kommer också ett 20-tal klassiska bilar samt uppemot 40 stycken äldre motorcyklar och mopeder att säljas. Dessutom mängder av stationära motorer, äldre jordbruksredskap och reservdelar med mera.

Unik Ultima Edición på Bilweb Auctions stora Folkvagnsauktion!

Den 22-23 september säljer Bilweb Auctions den fantastiska Volkswagensamlingen i Pålsboda. En av de mest eftertraktade bilarna är landets enda tilldelade Ùltima Edición. Med mycket högt chassinummer och enbart 2,5 mil på mätaren ett unikt samlarexemplar.

En av världens äldsta Folkvagnar på auktion

Den 22-23 september säljer Bilweb Auctions en av världens finaste Volkswagen-samlingar. En av de mest unika bilarna är en av de absolut äldsta. En Typ 1 från 1948 – såld ny i Sverige och renoverad till utställningsskick!

På onsdag är det finaldags för auktionen på Pall-Olles stora bilmuseum

På onsdag och torsdag auktioneras en av landets finaste privata bilsamlingar ut. Pall-Olles magnifika bilmuseum i skånska Jännaholm. Idag visar Bilweb Auctions upp fordonen för sista gången.

Mr Turbos superbåt på Bilweb Auctions sommarauktion!

Nu säljs motorgeniet Per Gillbrands egen unika superbåt med Saab Turbo-motor på Bilweb Auctions kommande sommarauktion den 27-28 juni.

Bilweb Auctions säljer en av landets finaste privata samlingar på auktion

Olle Ni lsson i Jännaholm samlade bi lar i över 40 år och fick med tiden ihop en mycket fin samling som spänner över både det folkl iga och förnäma. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att säl ja stora delar av saml ingen. Visningen sker på plats i Jännaholm i juni och den 27-28 juni säljs fordonen på nätauktion.

En av världens finaste Volkswagensamlingar på nätauktion

I nära 50 år har Bengt Holmgren i Pålsboda samlat på unika Volkswagenbilar och idag har han en av de förnämsta samlingarna i världen. I stort sett en Folkvagn av varje årsmodell – många av dem lågmilare! Den 22-23 september säljs bilarna på auktion via Bilweb Auctions!

Så här köper och säljer du fordon via Bilweb Auctions!

Michael Luft som är ansvarig värderingsman på Bilweb Auctions berättar hur det fungerar att köpa - och sälja samlarfordon via oss på nätauktion. Från hämtning, test och beskrivning till budgivning, betalning och leverans. Bilweb Auctions AB är ett företag som specialiserat sig på försäljning av veteranbilar, entusiastbilar och sportbilar för samlare och bilentusiaster

Bilmuseet som försvann – nu på samlarbilsauktion

Dessa fina ord beskriver den stora samling ovanliga och orörda bilar som en radiohandlare i Lidköping samlade ihop under 1950- och 60-talet. Fordonen visade han upp i en enkel plåtlada i Gillstad i Västergötland långt in på 1990-talet. Radio- och tv-handlaren hade tagit gamla bilar i inbyte när han sålde nya apparater och eftersom efterfrågan på radio och tv var stor blev det med åren en stor samling.

Unik Amazon säljs på auktion!

Är detta landets finaste orenoverade Volvo Amazon? På Bilweb Auctions samlarbilsauktion den 5 -6 maj säljs denna unika bil som bara gått 1 848 mil sedan den var ny!

En unik Volvo 165 från 1972 på den stora vårauktionen!

Den 5:e maj säljer vi Fredrik Nyblads berömda Volvo 165 på auktion. En unik bil som bara byggdes i ett exemplar

Just nu pågår inlämning till den stora vårauktionen!

Den 5-6 maj är det alltså dags igen för samlarbilsauktion. Inlämning pågår för fullt och vi har redan fått in många fina och intressanta objekt. Du är varmt välkommen med din bil, du också!

Unik Saab på Bilweb Auctions den 19:e november!

Saab 96, V4 Super, 1980 (68 Hk) "Run-out" Nr. 32 bland de sista tillverkade. Aldrig körd i trafik och fortfarande likvärdig med ny. Helt unik!

Vår första auktion förändrade marknadspriserna på klassiska Volvobilar

Auktionen var en stor game changer när det gäller priserna för klassiska Volvobilar.

Ny samlarbilsauktion - den 18:e november är det dags igen!

Ny samlarbilsauktion - den 18:e november är det dags igen!

Det bästa sättet att sälja bilsamlingar och samlarfordon i Sverige!

Bilweb Auctions tillkom under 2017. Våra värderingsmän är förordnade av Handelskammaren och har arbetat med samlarbilar i drygt 30 år.

Nu är nästan alla fordon hämtade i Olofström

Vi vill tacka alla härliga köpare som hämtat sina bilar i Olofström. Det har varit folkfest de senaste veckorna med kunder från hela landet och Danmark, Norge, Holland Belgien, Tyskland, England och USA m.fl. länder. Kul att träffa så många bilentusiaster och samlare som är glada för sina nyförvärv.

Kjell Olssons bilsamling och Olofström

Det är ingen tillfällighet att en av världens största Volvosamlingar finns i Olofström. Hela samhället Olofström är uppbyggt sedan snart nittio år på Volvos verksamhet.

Fantastisk Volvosamling på auktion på Bilweb efter sommaren

Kjell Olssons fina Volvosamling i Olofström innehåller närmare 200 bilar. Nu skall samlingen säljas. Auktion kommer att på nätet i slutet av september.

Så här går samlarbilsauktionen i Olofström till

Så här ser planerna ut för den stora samlarbilsauktionen i Olofström, som vi skrivit om tidigare: I mitten av augusti lägger vi ut listan med alla bilar på Bilweb.se /auctions.

Titta på bilarna i Olofström sommar

Som vi skrivit om tidigare så kommer vi att hålla en stor samlarbilsauktion i Olofström.


Fler nyheter

Fler nyheter

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG