Nyheter och information
Senaste nytt om våra auktioner, samlarbilar, veteranbilar och entusistbilar
Nyheter och information
SKICKA NYHETER TILL MIG SKICKA NYHETER TILL MIG

En unik Volvo 165 från 1972 på den stora vårauktionen!

28 FEB 12:02 MATHIAS BJÖRKMAN

Den 5:e maj säljer vi Fredrik Nyblads berömda Volvo 165 på auktion. En unik bil som bara byggdes i ett exemplar. Volvoingenjören Sture Levin 1972 tog en helt ny Volvo 164E till Yngve Nilssons Karosserifabrik i Laholm (samarbetspartner till Volvo) och lät dem bygga om bilen med karossdelar för kombimodellen 145. Bilen fick också en rad unika kaross- och utrustningsdetaljer och blev den lyxigaste Volvon för sin tid.

Det är en mycket omskriven bil med artiklar i amerikanska Road & Track och Volvos kundtidning Ratten. Under 2008 hittade Fredrik Nyblad, reporter på tidningen Klassiker, ett fotografi på bilen som togs 1972. Han spårade upp bilen och lyckades efter två år köpa den. Klassikers läsare har senare kunnat följa helrenoveringen fram till 2012 då den var i samma skick och utförande som den hade hösten 1972 när den såldes som ny.

Bilen och renoveringen har uppmärksammats av många tidningar och forum de senaste åren, bland annat av Hemmings och Auto Bild. Det finns en dokumentär om renoveringen och 2016 gav Fredrik Nyblad ut boken "Volvo 165 - drömmen om lyxkombin" som handlar om just detta exemplar och fenomenet Volvo 165 - kombiversionen av Volvo164 som Volvo aldrig tillverkade. 2017 producerade även Schweiziska Editions Atlas bilen i skala 1:43. Modellbilen blev en av deras mest sålda

Inom kort kan du titta på den unika Volvon i vår visningshall i Göteborg och i mitten av april presenteras bilen på auktionen för budgivning fram till 5:e maj. Välkomna!

Tips: Vill du hålla dig uppdaterad kring den stora vårauktionen den 5-6 maj? Anmäl dig då till vårt nyhetsbrev nedan..

SKICKA NYHETER TILL MIG

28 FEB 12:02 MATHIAS BJÖRKMAN

SKICKA NYHETER TILL MIG

En av världens finaste Volkswagensamlingar på nätauktion

Så här köper och säljer du fordon via Bilweb Auctions!

Bilmuseet som försvann – nu på samlarbilsauktion

Dessa fina ord beskriver den stora samling ovanliga och orörda bilar som en radiohandlare i Lidköping samlade ihop under 1950- och 60-talet. Fordonen visade han upp i en enkel plåtlada i Gillstad i Västergötland långt in på 1990-talet. Radio- och tv-handlaren hade tagit gamla bilar i inbyte när han sålde nya apparater och eftersom efterfrågan på radio och tv var stor blev det med åren en stor samling.

Unik Amazon säljs på auktion!

Är detta landets finaste orenoverade Volvo Amazon? På Bilweb Auctions samlarbilsauktion den 5 -6 maj säljs denna unika bil som bara gått 1 848 mil sedan den var ny!

Just nu pågår inlämning till den stora vårauktionen!

Unik Saab på Bilweb Auctions den 19:e november!

Vår första auktion förändrade marknadspriserna på klassiska Volvobilar

Ny samlarbilsauktion - den 18:e november är det dags igen!

Det bästa sättet att sälja bilsamlingar och samlarfordon i Sverige!

Nu är nästan alla fordon hämtade i Olofström

Kjell Olssons bilsamling och Olofström

Fantastisk Volvosamling på auktion på Bilweb efter sommaren

Så här går samlarbilsauktionen i Olofström till

Titta på bilarna i Olofström sommar

Fler nyheter

Fler nyheter