Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Bilen som gick till sjöss

Den kanske största fördelen med minibilen NSU-Fiat 500 Coupé är att den är liten och lätt. Så kompakt att den både kan förvaras, lastas och lossas från ett mindre fartyg.

Bilen som gick till sjöss

Den kanske största fördelen med minibilen NSU-Fiat 500 Coupé är att den är liten och lätt. Så kompakt att den både kan förvaras, lastas och lossas från ett mindre fartyg.

Sjökapten Frans Bode önskade sig en lätt och smidig bil som han kunde ha med sig på sitt fartyg var han än befann sig. Svaret på Frans behov blev en NSU-Fiat 500 Coupé Weinsberg modell 1959.

När Frans hade lagt till med sitt fartyg kunde han lätt lyfta av bilen vrida på startnyckeln och köra ut från hamnområdet. Den behändiga minibilen var med på otaliga sjöresor under 60- och 70-talen fram till att Frans fick tjänst på en annan båt och sålde den.

- Det är en mycket ovanlig minibil och den är i toppskick. Den går utmärktmen behöver en ursprungskontroll och sedan en besiktning, säger Michael Luft, ansvarig för Bilwbeb Actions

- Det finns troligen inte mer än ett 50-tal bilar kvar i världen av just den här coupé-modellen. De flesta är renoveringsobjekt och därför har vi värderat den lilla pärlan till över 300000 kr, avslutar Michael.

Fakta NSU-Fiat 500 Coupé Weinsberg:
När NSU åter började tillverka personbilar bytte företaget efter en rättslig tvist namn till Neckar 1957. Tillverkningen varade fram till 1971 med licensbyggda versioner av modeller som (Fiat 500) och Neckar Jagst (Fiat 600). Det tillverkades 1500 av exemplar av den nu ovanliga coupé-modellen under åren1959 – 1966.

Motor: 2 cylindrar 479 cc
Effekt:15 hk
Toppfart: 95 km/tim (Acc = 0-80 km/tim = 37 sekunder)
Vikt: 525 kg

Auktionen:
Välbevarat exemplar av en sällsynt bil, aldrig rostlagad endast omlackerad.Mycket få bevarade av denna modell.

Till auktionen: https://bilwebauctions.se/hostauktion-2019/nsu-fiat-500-coupe-weinsberg-1694