Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Succé för auktion av värmländska ”skrotbilar”

Ett 70-tal bilar från värmländska Jössefors såldes till ett sammanlagt värde av över fem miljoner kronor. Flera går nu på export över hela Europa.

Succé för auktion av värmländska ”skrotbilar”

Ett 70-tal bilar från värmländska Jössefors såldes till ett sammanlagt värde av över fem miljoner kronor. Flera går nu på export över hela Europa.

– Succé är ordet! Men många besökare under förhandsvisningen i Jössefors tyckte faktiskt att det mesta var värdelöst skräp, säger Michael Luft, ansvarig för Bilweb Auctions.

Ett gott exempel är den 50 år gamla och risiga Porschen utan vare sig motor eller inredning. Någon ansåg att bilen borde gått direkt till skroten. Men istället går den nu på transport till en nöjd ny ägare i Danmark, som vann den hårda budgivningen med ett sista bud på 330 000 kr!

– Porschen kommer säkert renoveras för en större summa pengar och sen ändå säljas med god vinst i Tyskland. Det som är skrot i de flestas ögon är guld med en bilsamlares blick, konstaterar Michael Luft

Flera gamla 20- och 30-tals bilar såldes snabbt under auktionen. Anmärkningsvärt var också det stora intresset för just lastbilar. En Volvo N88 från1968 såldes för 232 000 kr. 

– Vi hade med budgivare från hela världen under nätauktionen och det är roligt att flera bilar nu också går på export, avslutar Michael Luft. 

Till auktionerna