Nyheter och information
Senaste nytt om våra auktioner, samlarbilar, veteranbilar och entusistbilar
Nyheter och information
Senaste nytt om våra auktioner, samlarbilar, veteranbilar och entusistbilar
SKICKA NYHETER TILL MIG SKICKA NYHETER TILL MIG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG

Bilmuseet som försvann – nu på samlarbilsauktion

26 APR 10:34 MATHIAS BJÖRKMAN

”Bilmuseet i Gillstad är så unikt att det borde stå på museum”. Så skrev en av våra svenska biltidningar för snart 20 år sedan.

Dessa fina ord beskriver den stora samling ovanliga och orörda bilar som en radiohandlare i Lidköping samlade ihop under 1950- och 60-talet. Fordonen visade han upp i en enkel plåtlada i Gillstad i Västergötland långt in på 1990-talet. Radio- och tv-handlaren hade tagit gamla bilar i inbyte när han sålde nya apparater och eftersom efterfrågan på radio och tv var stor blev det med åren en stor samling.

När ägaren gick bort i slutet av 1990-talet omfattade samlingen ett 60-tal fordon och ett Fockerflygplan. Frun och sonen drev museet ytterligare några år innan de bestämde sig för att sälja alla bilarna på ett bräde. Bud strömmade in från olika håll och mest betalade två akademiker från Skåne. Året var 2003 och med några år kvar till pension ville de förverkliga en gammal dröm: att få skruva med riktigt gamla bilar – och kanske till och med tjäna lite pengar på sin hobby.

Sammanlagt hade de köpt drygt 50 objekt. 20 av de mest slitna såldes dock snabbt vidare. De övriga togs till en nyinköpt gammal lokal, en stor oisolerad lada utanför Tomelilla. Här började de sedan tillsammans med vänner det svåra arbetet med att väcka bilarna till liv igen. Flera av dem hade inte startats på mer än 60 år men akademikerna var ihärdiga och så småningom fick de igång nästan hälften av bilarna.Sedan dess har flera av de finare och dyrare bilarna som en Mercedes-Benz 170 H och en Horsch plockats isär och gjorts i ordning med hjälp av experter ute i landet. Sammanlagt hann man färdigställa ett par bilar men försäljningen har gått trögt och många gånger har renoveringskostnaderna överskridit det faktiska värdet. Så efter 15 år tröttnade den ena delägaren och begärde bolaget i konkurs.

På vår stora vårauktion, som pågår just nu, har vi nästan 30 fordon från konkursboet och dessutom tillkommer ytterligare några på nästa auktion den 30 juni. Många startar och går fint. Några säljs isärplockade. Andra i orört originalskick. Alla är underbara att se på och studera.
– Det kommer dröja länge innan vi får in något liknande, säger Bilwebauctions värderingsman Michael Luft.

Den 5-6 maj avslutas auktionen på fordonen ”som borde hamnat i ett museum om ett museum”.

Länk till auktionen:

Urval av intressanta objekt:
Mercedes-Benz 170H Saloon (W28) 4-cyl. — 1936

Excelsior Big X med sidovagn 1000 cc — 1917

Chevrolet 4-dr Sedan 6 cyl — 1950

Harley Davidson 350 cc — 1927

Chevrolet Series AA Capitol 4-dr Cabriolet — 1927

Bilmuseet som försvann – nu på samlarbilsauktion

26 APR 10:34 MATHIAS BJÖRKMAN

”Bilmuseet i Gillstad är så unikt att det borde stå på museum”. Så skrev en av våra svenska biltidningar för snart 20 år sedan.

Dessa fina ord beskriver den stora samling ovanliga och orörda bilar som en radiohandlare i Lidköping samlade ihop under 1950- och 60-talet. Fordonen visade han upp i en enkel plåtlada i Gillstad i Västergötland långt in på 1990-talet. Radio- och tv-handlaren hade tagit gamla bilar i inbyte när han sålde nya apparater och eftersom efterfrågan på radio och tv var stor blev det med åren en stor samling.

När ägaren gick bort i slutet av 1990-talet omfattade samlingen ett 60-tal fordon och ett Fockerflygplan. Frun och sonen drev museet ytterligare några år innan de bestämde sig för att sälja alla bilarna på ett bräde. Bud strömmade in från olika håll och mest betalade två akademiker från Skåne. Året var 2003 och med några år kvar till pension ville de förverkliga en gammal dröm: att få skruva med riktigt gamla bilar – och kanske till och med tjäna lite pengar på sin hobby.

Sammanlagt hade de köpt drygt 50 objekt. 20 av de mest slitna såldes dock snabbt vidare. De övriga togs till en nyinköpt gammal lokal, en stor oisolerad lada utanför Tomelilla. Här började de sedan tillsammans med vänner det svåra arbetet med att väcka bilarna till liv igen. Flera av dem hade inte startats på mer än 60 år men akademikerna var ihärdiga och så småningom fick de igång nästan hälften av bilarna.Sedan dess har flera av de finare och dyrare bilarna som en Mercedes-Benz 170 H och en Horsch plockats isär och gjorts i ordning med hjälp av experter ute i landet. Sammanlagt hann man färdigställa ett par bilar men försäljningen har gått trögt och många gånger har renoveringskostnaderna överskridit det faktiska värdet. Så efter 15 år tröttnade den ena delägaren och begärde bolaget i konkurs.

På vår stora vårauktion, som pågår just nu, har vi nästan 30 fordon från konkursboet och dessutom tillkommer ytterligare några på nästa auktion den 30 juni. Många startar och går fint. Några säljs isärplockade. Andra i orört originalskick. Alla är underbara att se på och studera.
– Det kommer dröja länge innan vi får in något liknande, säger Bilwebauctions värderingsman Michael Luft.

Den 5-6 maj avslutas auktionen på fordonen ”som borde hamnat i ett museum om ett museum”.

Länk till auktionen:

Urval av intressanta objekt:
Mercedes-Benz 170H Saloon (W28) 4-cyl. — 1936

Excelsior Big X med sidovagn 1000 cc — 1917

Chevrolet 4-dr Sedan 6 cyl — 1950

Harley Davidson 350 cc — 1927

Chevrolet Series AA Capitol 4-dr Cabriolet — 1927

Unik Ultima Edición på Bilweb Auctions stora Folkvagnsauktion!

Den 22-23 september säljer Bilweb Auctions den fantastiska Volkswagensamlingen i Pålsboda. En av de mest eftertraktade bilarna är landets enda tilldelade Ùltima Edición. Med mycket högt chassinummer och enbart 2,5 mil på mätaren ett unikt samlarexemplar.

En av världens äldsta Folkvagnar på auktion

Den 22-23 september säljer Bilweb Auctions en av världens finaste Volkswagen-samlingar. En av de mest unika bilarna är en av de absolut äldsta. En Typ 1 från 1948 – såld ny i Sverige och renoverad till utställningsskick!

På onsdag är det finaldags för auktionen på Pall-Olles stora bilmuseum

På onsdag och torsdag auktioneras en av landets finaste privata bilsamlingar ut. Pall-Olles magnifika bilmuseum i skånska Jännaholm. Idag visar Bilweb Auctions upp fordonen för sista gången.

Mr Turbos superbåt på Bilweb Auctions sommarauktion!

Nu säljs motorgeniet Per Gillbrands egen unika superbåt med Saab Turbo-motor på Bilweb Auctions kommande sommarauktion den 27-28 juni.

Bilweb Auctions säljer en av landets finaste privata samlingar på auktion

Olle Ni lsson i Jännaholm samlade bi lar i över 40 år och fick med tiden ihop en mycket fin samling som spänner över både det folkl iga och förnäma. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att säl ja stora delar av saml ingen. Visningen sker på plats i Jännaholm i juni och den 27-28 juni säljs fordonen på nätauktion.

En av världens finaste Volkswagensamlingar på nätauktion

I nära 50 år har Bengt Holmgren i Pålsboda samlat på unika Volkswagenbilar och idag har han en av de förnämsta samlingarna i världen. I stort sett en Folkvagn av varje årsmodell – många av dem lågmilare! Den 22-23 september säljs bilarna på auktion via Bilweb Auctions!

Så här köper och säljer du fordon via Bilweb Auctions!

Michael Luft som är ansvarig värderingsman på Bilweb Auctions berättar hur det fungerar att köpa - och sälja samlarfordon via oss på nätauktion. Från hämtning, test och beskrivning till budgivning, betalning och leverans. Bilweb Auctions AB är ett företag som specialiserat sig på försäljning av veteranbilar, entusiastbilar och sportbilar för samlare och bilentusiaster

Unik Amazon säljs på auktion!

Är detta landets finaste orenoverade Volvo Amazon? På Bilweb Auctions samlarbilsauktion den 5 -6 maj säljs denna unika bil som bara gått 1 848 mil sedan den var ny!

En unik Volvo 165 från 1972 på den stora vårauktionen!

Den 5:e maj säljer vi Fredrik Nyblads berömda Volvo 165 på auktion. En unik bil som bara byggdes i ett exemplar

Just nu pågår inlämning till den stora vårauktionen!

Den 5-6 maj är det alltså dags igen för samlarbilsauktion. Inlämning pågår för fullt och vi har redan fått in många fina och intressanta objekt. Du är varmt välkommen med din bil, du också!

Unik Saab på Bilweb Auctions den 19:e november!

Saab 96, V4 Super, 1980 (68 Hk) "Run-out" Nr. 32 bland de sista tillverkade. Aldrig körd i trafik och fortfarande likvärdig med ny. Helt unik!

Vår första auktion förändrade marknadspriserna på klassiska Volvobilar

Auktionen var en stor game changer när det gäller priserna för klassiska Volvobilar.

Ny samlarbilsauktion - den 18:e november är det dags igen!

Ny samlarbilsauktion - den 18:e november är det dags igen!

Det bästa sättet att sälja bilsamlingar och samlarfordon i Sverige!

Bilweb Auctions tillkom under 2017. Våra värderingsmän är förordnade av Handelskammaren och har arbetat med samlarbilar i drygt 30 år.

Nu är nästan alla fordon hämtade i Olofström

Vi vill tacka alla härliga köpare som hämtat sina bilar i Olofström. Det har varit folkfest de senaste veckorna med kunder från hela landet och Danmark, Norge, Holland Belgien, Tyskland, England och USA m.fl. länder. Kul att träffa så många bilentusiaster och samlare som är glada för sina nyförvärv.

Kjell Olssons bilsamling och Olofström

Det är ingen tillfällighet att en av världens största Volvosamlingar finns i Olofström. Hela samhället Olofström är uppbyggt sedan snart nittio år på Volvos verksamhet.

Fantastisk Volvosamling på auktion på Bilweb efter sommaren

Kjell Olssons fina Volvosamling i Olofström innehåller närmare 200 bilar. Nu skall samlingen säljas. Auktion kommer att på nätet i slutet av september.

Så här går samlarbilsauktionen i Olofström till

Så här ser planerna ut för den stora samlarbilsauktionen i Olofström, som vi skrivit om tidigare: I mitten av augusti lägger vi ut listan med alla bilar på Bilweb.se /auctions.

Titta på bilarna i Olofström sommar

Som vi skrivit om tidigare så kommer vi att hålla en stor samlarbilsauktion i Olofström.


Fler nyheter

Fler nyheter

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG