Mycket tidig svensksåld Jensen Volvo P1800 chassi med nummer 296. Nuvarande ägare sedan 1996. Mycket välskött bil som bara har körts på sommaren och förvarats i ett varmgarage vintertid.
En ägare i femtio år mellan 1969 och 2019! Orörd tidsstudie från 1970, alltid parkerad i varmgarage. Rostfri. Nyligen gummilist- och bromsrenoverad. Bästa motorn.
En klassisk svensk Terrängbil 11 från svenska Försvaret. Volvo C 303 blev världskänd när modellen vann ökenrallyt Paris-Dakar i lätta lastbilsklassen 1981.
Ett rullande och bevarat tidsdokument över EPA-traktorns historia i efterkrigstidens Sverige. Dessutom fint förpackad i en tidig Volvolastbils skepnad från sent 20-tal.
Saabs kultiga cabriolet i en begränsad knallgul upplaga. Det här exemplaret har vandrat från Italien via England till Sverige. En tvålitersturbo för den italienska marknaden i ett använt, men tekniskt bra skick.
Mäklas info_outline
Objektet är sålt efter förhandling eller förhandling pågår
En lågmilad M5:a från generationen som står i tur för att få en BMW M ikon-status; E39:an med sugmotor-V8:an och dessutom i en extra fin utrustningsversion har alla förutsättningar till att originalvårdas till en framtida klassiker.
En M Sport-version av BMW:s E39:a med många M5-detaljer i originalutförande, förutom just motor och transmission. I den här röda färgen är bilen ett ovanligt exemplar och i synnerhet i det här skicket.
Mäklas info_outline
En tidig representant för SL-serien, en av Mercedes mest långlivade modeller. Välbevarad och genom åren lite personligt fixad interiört, förmodligen på 80-talet.
En Mini Moke av den mest eftertraktade årsmodellen. Efter fem år i Afrika kördes den hem till Sverige där den registrerades 1970. Totalt endast tre ägare.
BMC:s toppmodell. Lågmilare med endast tre registrerade ägare i ett mycket bra skick. Endast löpande underhållen men ej renoverad. Ett alternativ till Rover och Jaguar.
Klassisk stor-Jaguar, långa modellen (Long Wheel Base) med en tydlig direktionskänsla i ett trevligt och väldigt fint skick, importerad från England 2010.
Jaguar XKR:s trevliga nittiotalsdesign är fint och rakt tolkad från sextiotalets E-Type. Här i en eftertraktad cabrioletversion med den starka kompressormatade maskinen.
Ovanlig och påklädd Triumph, få exemplar registrerade i Sverige. En dåtidens tanke från varumärket kan ha varit att civilisera mc-åkandet från en skitig skinnsyssla till en renare transportform.
Supersportbilarnas superikon i fint samlarskick. Med sina djärva, extrema Pininfarina-linjer och vassa mittmonterade V12-motor drömbilen för en hel generation.
Mäklas info_outline
En Fiat i ett fantastiskt välrenoverat skick av en mycket attraktiv modell. Har funnits i Sverige länge. Stämpel i instruktionsboken från MK Volvo, projektering. Kan det ha varit en referensbil hos Volvo?
En fantastisk uppenbarelse i ett lika fantastiskt skick. På sin tid en framsynt konstruktion med framgångar i motorsporten som i sin tur stärkte varumärktets marknad.
Mäklas info_outline
En elegant fyrdörrars amerikansk sedanbil från bilismens ungdom. Mycket bra skick. Fin kaross och inredning och går mycket fint på vägen. Perfekt för bröllopskörningar och event.
Importerad från rostfria Nevada. Fin rostfri, originalbil med original 310 Wildcat motor. Första året med 4-dörrars karossen gör den extra ovanlig och intressant.
Mäklas info_outline
Trevlig och välbevarad Corvette C4 i attraktiv färgkombination. "British Racing Green Metallic" med svart läderinredning. Den perfekta sommarsportbilen.
Mäklas info_outline
Trevlig åttiotalscabriolet som togs fram i samarbete mellan Chrysler och Maserati, byggd i Italien och såld ny i USA. Fin sommarbil i normalt välvårdat bruksskick.
Mäklad info_outline
En av mycket få SP-2 som funnits i Sverige sedan 1970-talet. Tillverkad i Brasilien och en av Volkswagens mest vackra och sportiga men okända modeller.
Högbyggd och fyrhjulsdriven Golf från tiden när högbyggen på småbilar inte var så vanligt som det är idag. En Golf Country i den sista och mest exklusiva utgåvan, "Chrome Edition".
Sliten trotjänare som stått undanställd inomhus i drygt 10 år. Har klarat sig bra från rost då den gått i norra Sverige i trakten kring Luleå. Startar, växlar och bromsar.
Fint exemplar av en hoj som många motorcykelintresserade 16-åringar drömde om på slutet av 50-talet och början av 60-talet. En lättvikare på 200cc och 10,5 hk, en mc-sprinter för ungdomarna.
Crosshojen som erövrade USA och lärde jänkarna vad motocross var. Och när King of Cool ville köra och tävla med den, på film och på riktigt, då var framgången utstakad.
Orenoverad och orörd, redo att köras som den är. Och registreras, förstås. Gammal skylt, ursprungskontroll och kvitto. Det är bara att sätta igång och jobba.
En värdig representant för epitet original only once. Den här motorcykeln har bevarats i sitt fyndskick och har i sitt lilla sammanhang en fin historik.