Bilen har bara gått 12800 mil. Ovanligt fin att köra, lätt trimmad varvillig motor, stabil på vägen och bra styrning och bromsar. Har aldrig varit rostig. Utrustad med tidstypisk 80-tals styling, vilket gör den till en extra rolig samlarbil, särskilt med tanke på att den är så trevlig att köra.
Körbart renoveringsobjekt. Kom till Sverige från soliga Kalifornien 2016 och har stått undanställd i avvaktan på renovering. Ovanligt bra kaross och underrede. Behöver ny lack, gummilister och renovering av inredningen. Originalkulör är vackert ljusgrön, som kom 1967.
En fantastiskt fin Volvo som behandlats som en familjemedlem. En bil för dig som villl göra en tidsresa tillbaka till 1977. Tag plats och känn dig lika ung nu som då.
Tidningen Teknikens Världs tidigare projektbil, ombyggd och tolkad i ett slags Cross Country-utförande för att användas vid reportageresor runtom i landet.
Körbar projektbil som rullat 20.000 svenska mil i södra Kalifornien fram till 2020. Motorn går ojämt och skinnstolarna fram är slitna. Det som är bra är att bilen inte har några stora rostskador och är i oskruvat originalskick, med alla detaljer inklusive orginalfälgarna i behåll.
Första årsmodellen av Volvos första framhjulsdrivna bil i introduktionsfärgen från 1992, i ett nära nyskick med bara drygt 5000 mil på mätaren och i huvudsak en brukande ägare.
Ståtlig svensksåld amerikansk fyrtiotalslyx i ett mycket vackert och välrenoverat fint skick, och dessutom med en väldokumenterad och intressant proveniens.
Bilmodell som var före sin tid när den kom, men faktiskt fyllt 30 år nu. Ovanligt futuristisk design och mittmotor gör bilen till en intressant samlarbil idag. Här ett sällsynt fint exemplar, som bara gått 15000 mil och har aldrig varit skadad, sliten eller rostig. Välvårdat originalskick.
Hård trettiotalare från BSA med svensk historik. Har inte varit i trafik – inte officiellt i alla fall – sedan 1975, men är kvar i registret och är redo för att komma ut på vägarna igen efter lite omsorg och service.
En Triumph i ett fint bruksskick från den tiden när japanerna hade kört ifrån britterna innan de hann inse vad som höll på att hända. Mot den bakgrunden är det här en intressant representant för den engelska storhetstiden, en av de sista överlevarna från rockerskulturen.