Här hittar du våra pågående, kommande och avslutade auktionstillfällen. Testa även vår nya sökfunktion för att söka bland våra sålda samlarfordon och objekt. Sök på märke och eller modell t.ex. SAAB, VOLVO, P1800, Mustang eller Mercedes SL.

Volvo 244 GLE — 1990

Exemplarisk 240 ur många samlarperspektiv. Två brukande ägare, drygt 4000 mil och alltid bevarad med värme och omsorg. Och dessutom med GLE-paket som var dåtidens lyxigare utrustning.
2021-12-09
130 000 SEK
local_offer14271
2021-12-09
130 000 SEK
local_offer14271

Volvo 244 GLE — 1990

Volvo Duett P210 — 1965

Ett bra objekt som behöver renoveras för att bli riktigt fin. Uppstartad efter 20 års förvaring och är nu fungerande.
2021-12-09
45 000 SEK
local_offer14290
roomHemse / Gotland
2021-12-09
45 000 SEK
local_offer14290
roomHemse / Gotland

Volvo Duett P210 — 1965

Volvo 164E B30E — 1975

Volvos finaste bil i början av 1970-talet. Sista årsmodellen och en av de sista tillverkade 164:orna totalt sett. Såldes endast såldes i USA och Kanada. Här i ovanligt fint och orenoverat skick. Bara körd 17000 mil och tre ägare.
2021-12-09
95 000 SEK
local_offer14323
roomGöteborg
2021-12-09
95 000 SEK
local_offer14323
roomGöteborg

Volvo 164E B30E — 1975

Volvo 940 2,3 LTT Classic — 1998

Lågmilad klassiker i absolut toppskick, en dröm för många entusiaster.
2021-11-25
66 000 SEK
local_offer14223
roomYstad
2021-11-25
66 000 SEK
local_offer14223
roomYstad

Volvo 850 GLT — 1992

Första årsmodellen av Volvos första framhjulsdrivna bil i introduktionsfärgen från 1992, i ett nära nyskick med bara drygt 5000 mil på mätaren och i huvudsak en brukande ägare.
2021-11-25
93 000 SEK
local_offer14226
roomJönköping
2021-11-25
93 000 SEK
local_offer14226
roomJönköping

Volvo 850 GLT — 1992

Volvo 262 Bertone Coupe 2,7 V6 — 1977

Körbar projektbil som rullat 20.000 svenska mil i södra Kalifornien fram till 2020. Motorn går ojämt och skinnstolarna fram är slitna. Det som är bra är att bilen inte har några stora rostskador och är i oskruvat originalskick, med alla detaljer inklusive orginalfälgarna i behåll.
2021-11-25
28 000 SEK
local_offer14280
roomGöteborg
2021-11-25
28 000 SEK
local_offer14280
roomGöteborg

Volvo 240 GL B23 — 1989

Hel och fin svensk klassiker som bara gått 13000 mil. Originalutförande och välvårdat skick.
2021-11-25
40 000 SEK
local_offer14275
roomBohus
2021-11-25
40 000 SEK
local_offer14275
roomBohus

Volvo 240 GL B23 — 1989

Volvo 245 SE "Cross Country" — 1993

Tidningen Teknikens Världs tidigare projektbil, ombyggd och tolkad i ett slags Cross Country-utförande för att användas vid reportageresor runtom i landet.
2021-11-25
44 000 SEK
local_offer14219
2021-11-25
44 000 SEK
local_offer14219

Volvo 245 DL — 1977

En fantastiskt fin Volvo som behandlats som en familjemedlem. En bil för dig som villl göra en tidsresa tillbaka till 1977. Tag plats och känn dig lika ung nu som då.
2021-11-25
88 500 SEK
local_offer14245
roomGävle
2021-11-25
88 500 SEK
local_offer14245
roomGävle

Volvo 245 DL — 1977

Volvo 1800 S B18 — 1967

Körbart renoveringsobjekt. Kom till Sverige från soliga Kalifornien 2016 och har stått undanställd i avvaktan på renovering. Ovanligt bra kaross och underrede. Behöver ny lack, gummilister och renovering av inredningen. Originalkulör är vackert ljusgrön, som kom 1967.
2021-11-25
140 000 SEK
local_offer14272
roomKungälv
2021-11-25
140 000 SEK
local_offer14272
roomKungälv

Volvo 1800 S B18 — 1967