Sent exemplar från engelska karossproduktionen och såld ny 1964 till en kund i det rostfria Arizona. Professionellt renoverad till nyskick under åren 2017-2018 i Sverige.
Per-Albin Hanssons (Sveriges Statsminister) tjänstebil 1938-1940. Bilen är mycket påkostat renoverad under 1990-talet och sedan utställd i Sparreholms bilmuserum.
En fordon för att tidsresa till det sena 1920-talets USA utan att skrämmas av dagens trafik. Den här fixar fortfarande rytmen med värdighet, grace och stil.
En härlig terrängvagn som är i ett fint renoverat skick, gott ljud från den raka 6 cylindriga motorn. Ett oömt entusiastfordon klar för många roliga äventyr.
Ovanligt välvårdad jubileumsbil. Lite körd och går fint. Jubileumsmodellen togs fram för att fira Saabs 50-års jubileum 1987 och var i utrustad som en aero och fanns med och utan turbo.
Fin 900:a i helt orört, mycket välbevarat och lågmilat äldre-person-försiktigt-kört skick. Biilen har bara gått 2800 mil och känns som ny vid provkörning.
Opels mest exklusiva bil någonsin. 4-dörrars cabriolet med all lyx. Togs fram till Opels 75-års jubileum 1937. Otroligt fint svensksålt exemplar med full historik och samma ägare i drygt 40 år.
Den mest klassiska och åtråvärda versionen av första generationens Volkswagens lyxbuss. Såld ny i Sverige och en av landets finaste. Orört originalskick, endast omlackade blå ytor nertill.
Orenoverad originalbil. Endast skärmar bytta och lackade för 25 år sedan. Fin originallack och inredning. Bara körd 7600 mil. Mätarställningen garanteras.
Traktorn som revolutionerade det svenska jordbruket – och fortfarande till både nytta och nöje. Den perfekta inträdesbiljetten i veterantraktorhobbyn!
OBS – uppdaterad information.
OBS – uppdaterad information.