Volvo N84 Starke Lastbil 5.1 (Flakbil) — 1969?
En trotjänare som stått undanställd i 25 år i väntan på renovering. Ovanligt hel och fin. Säljs som reservdelsbil.
2020-10-29
7 000 SEK
local_offer13131
roomArvika
local_offer13131
roomArvika
Volvo 341K Lastbil 6-cyl — 1951
Liten nätt flaklastbil med bensinmotor. Sällsynt bra skick som grund för renovering.
2020-10-29
3 000 SEK
local_offer13130
roomArvika
local_offer13130
roomArvika
Volvo L 233 ZS Brandbil 6-cyl — 1952?
Komplett brandbil med en som vanligt för gamla brandbilar låg körsträcka. Alltid förvarad inomhus. Mycket bra skick. Avställd och undanställd i torr lagerhall på 1980-talet.
2020-10-29
25 000 SEK
local_offer13132
roomArvika
local_offer13132
roomArvika
Volvo N88-52ST Lastväxlare 6-cyl Turbo — 1968
Superfin klassisk Volvo-lastbil med bra utrustning. Fullt funktionsduglig efter uppstart/service. Endast 2 ägare och pedantskött (om man kan säga så om en lastbil?).
2020-10-29
218 000 SEK
local_offer13129
roomArvika
local_offer13129
roomArvika
Volvo LV70 Brandbil 6-cyl (Stegbil) — 1936
Tidig Volvobrandbil orört originalskick. Likadan står på Volvo museum och är alla barns favorit bil.Lite dammig men helt intakt. Bästa samlarskick.
2020-10-29
280 000 SEK
local_offer13038
roomArvika
local_offer13038
roomArvika
Volvo PV 544 Custom — 1961
Klassiskt custombyggd PV, byggd av känd bilbyggare i Arvika. Sätt på lite tuffare hjul och du har en cool bil som väcker uppmärksamhet vart du kommer.
2020-10-29
35 500 SEK
local_offer12995
roomArvika
local_offer12995
roomArvika
Volvo PV 544 Custom — 1961
Volvo PV 444 L B16 — 1957
"Volvos värde varar", verkar vara en gångbar slogan för varumärkets äldre modeller. I synnerhet i ett fint orenoverat originalskick. Denna bil stod undanställd i 25 år efter förste ägaren.
2020-10-29
87 000 SEK
local_offer13115
roomArvika
local_offer13115
roomArvika
Volvo PV 444 L B16 — 1957
Volvo 144 De Luxe B20 — 1974
Överlevare från det färgglada 1970-talet. Sista årsmodellen, välvårdad, rostfri, orange och i originalskick förutom en äldre omlackering.
2020-10-15
47 000 SEK
local_offer13100
roomGöteborg
local_offer13100
roomGöteborg
Volvo 144 De Luxe B20 — 1974
Volvo 244 GL — 1992
Inför sista produktionsåret uppdaterades modellen på 160 punkter. Bästa 240-modellen, här i mycket fint välvårdat, orenoverat originalskick. Tillfälle för samlare.
2020-10-15
53 000 SEK
local_offer12927
roomGöteborg
local_offer12927
roomGöteborg
Volvo 244 GL — 1992
2020-10-15
41 500 SEK
local_offer13084
roomSvalöv
local_offer13084
roomSvalöv
Volvo PV 544 B18 — 1961
Körklar PV från tidigt 60-tal.