Här hittar du våra pågående, kommande och avslutade auktionstillfällen. Testa även vår nya sökfunktion för att söka bland våra sålda samlarfordon och objekt. Sök på märke och eller modell t.ex. SAAB, VOLVO, P1800, Mustang eller Mercedes SL.

Volvo N84 Starke Lastbil 5.1 (Flakbil) — 1969?

En trotjänare som stått undanställd i 25 år i väntan på renovering. Ovanligt hel och fin. Säljs som reservdelsbil.
2020-10-29
7 000 SEK
local_offer13131
roomArvika
2020-10-29
7 000 SEK
local_offer13131
roomArvika

Volvo 341K Lastbil 6-cyl — 1951

Liten nätt flaklastbil med bensinmotor. Sällsynt bra skick som grund för renovering.
2020-10-29
3 000 SEK
local_offer13130
roomArvika
2020-10-29
3 000 SEK
local_offer13130
roomArvika

Volvo L 233 ZS Brandbil 6-cyl — 1952?

Komplett brandbil med en som vanligt för gamla brandbilar låg körsträcka. Alltid förvarad inomhus. Mycket bra skick. Avställd och undanställd i torr lagerhall på 1980-talet.
2020-10-29
25 000 SEK
local_offer13132
roomArvika
2020-10-29
25 000 SEK
local_offer13132
roomArvika

Volvo N88-52ST Lastväxlare 6-cyl Turbo — 1968

Superfin klassisk Volvo-lastbil med bra utrustning. Fullt funktionsduglig efter uppstart/service. Endast 2 ägare och pedantskött (om man kan säga så om en lastbil?).
2020-10-29
218 000 SEK
local_offer13129
roomArvika
2020-10-29
218 000 SEK
local_offer13129
roomArvika

Volvo LV70 Brandbil 6-cyl (Stegbil) — 1936

Tidig Volvobrandbil orört originalskick. Likadan står på Volvo museum och är alla barns favorit bil.Lite dammig men helt intakt. Bästa samlarskick.
2020-10-29
280 000 SEK
local_offer13038
roomArvika
2020-10-29
280 000 SEK
local_offer13038
roomArvika

Volvo PV 544 Custom — 1961

Klassiskt custombyggd PV, byggd av känd bilbyggare i Arvika. Sätt på lite tuffare hjul och du har en cool bil som väcker uppmärksamhet vart du kommer.
2020-10-29
35 500 SEK
local_offer12995
roomArvika
2020-10-29
35 500 SEK
local_offer12995
roomArvika

Volvo PV 544 Custom — 1961

Volvo PV 444 L B16 — 1957

"Volvos värde varar", verkar vara en gångbar slogan för varumärkets äldre modeller. I synnerhet i ett fint orenoverat originalskick. Denna bil stod undanställd i 25 år efter förste ägaren.
2020-10-29
87 000 SEK
local_offer13115
roomArvika
2020-10-29
87 000 SEK
local_offer13115
roomArvika

Volvo PV 444 L B16 — 1957

Volvo 144 De Luxe B20 — 1974

Överlevare från det färgglada 1970-talet. Sista årsmodellen, välvårdad, rostfri, orange och i originalskick förutom en äldre omlackering.
2020-10-15
47 000 SEK
local_offer13100
roomGöteborg
2020-10-15
47 000 SEK
local_offer13100
roomGöteborg

Volvo 144 De Luxe B20 — 1974

Volvo 244 GL — 1992

Inför sista produktionsåret uppdaterades modellen på 160 punkter. Bästa 240-modellen, här i mycket fint välvårdat, orenoverat originalskick. Tillfälle för samlare.
2020-10-15
53 000 SEK
local_offer12927
roomGöteborg
2020-10-15
53 000 SEK
local_offer12927
roomGöteborg

Volvo 244 GL — 1992

Volvo PV 544 B18 — 1961

Körklar PV från tidigt 60-tal.
2020-10-15
41 500 SEK
local_offer13084
roomSvalöv
2020-10-15
41 500 SEK
local_offer13084
roomSvalöv

Volvo PV 544 B18 — 1961