Ovanlig, välbevarad och en särdeles viktig bit svensk motorhistorik. En av Volvos 100 först tillverkade bilar, en snillrik sedanversion av välkända ÖV4 Jakob. Den här PV4:an med full historik är i samma exemplariska skick som när den nuvarande ägaren var klar med renoveringen för 55 år sedan. Lika fin nu som då.
Volvos ovanliga sportbil med den legendariska tillverkningsiffran som alla Volvo-entusiaster känner till, 67 stycken. Det här är chassinummer 33 med en imponerande nedtecknad detaljerad historik, signerad den nuvarande ägaren.
Denna Volvo 945 Classic från 1998, den sista modellen i sin serie, har endast haft två ägare och har 145 742 km på mätaren. Den är i mycket gott skick och kommer med omfattande dokumentation.
Åkeriägarens osannolika Volvo herrgårdsvagn som bara rullat 7 890 mil.
Därtill en av de första 745 som kom ut i Sverige 1985. Tack vare skicket
användes den i filmen ”En man som heter Ove” för att gestalta en helt ny Volvo 745.
92B Deluxe i mycket välhållet skick. Den har nyligen fått en handgjord interiör av en professionell sadelmakare. Motorn låter underbart och drar till sig mycket uppmärksamhet.
Denna Saab 93B har en mjukgående och härligt ljudande tvåtaktsmotor. Motorn och växellådan har nyligen genomgått en översyn, där slitna delar bytts ut, och bilen har omlackerats under de senaste fem åren. Den ser bra ut och har en solid kaross, vilket gör den till en välvårdad och pålitlig Saab.
En ovanligare och därmed attraktiv modell, med internbeteckningen AD35S-SP, det vill säga en Aero-utrustad T8:a som bara såldes i Sverige i en färgkombination.
Ett bra tillfälle för den som vill äga en mycket välrenoverad och väl omskött Mercedes 190 SL. Kan inte bli mycket närmare utställningsskick än så här.
En av Mercedes vackraste modeller. Här ett bra exemplar i bruksskick, som kom till Sverige 2005, från rostfria Texas. Godkänd på bilprovningen men inte körd på flera år. Nu uppstartad. Behöver service och teknisk översyn innan den kan tas i bruk igen.
Svensksåld, två brukande ägare, bra servicehistorik, väldokumenterad och låg körsträcka i ett charmerande skick. Och dessutom i en färg som många föredrar.
Extremt välrenoverad i detalj under en lång tid när andra projekt fick ta tid och kraft. Men när ägaren bestämde sig för att bli klar blev resultatet överväldigande vackert.
Representativ, sober och särskilt attraktiv för CX-citroënisterna. Den starkaste och snabbaste, toppen på utvecklingen av modellen och dessutom med ett av de längsta emblemen att placera på bakluckan.
Alfa Romeo GTV Spider 2.0 Twin Spark 16v: En stilfull och eftertraktad tvåsitsig bil som blir alltmer sällsynt på vägarna. Det är ett utmärkt alternativ till Mazda MX-5 för den som söker en distinkt sportbilupplevelse.
Datsun Cherry 120 AF Coupé: Låt oss vara ärliga, sista gången jag såg en på vägen var på 1980-talet, vilket gör detta till en sällsynt och rolig bil att äga.
Ett varierat urval av begagnade delar till en Datsun Cherry 120 AF finns tillgängligt, inklusive interiörkomponenter, motordelar, två uppsättningar hjul och mycket mer. Dessa sällsynta reservdelar är perfekta för en Datsun-entusiast. Se bilderna för detaljer.