Dodges mellanstora coupé med stora 426 Hemimotorn som bara byggdes i ett fåtal exemplar. Bilen är i utställningsskick, orenoverat orginalskick och har bara gått 570 mil sedan ny.
Mäklas info_outline
Objektet är sålt efter förhandling eller förhandling pågår
Denna Chevrolet terrängbil tillhörde den kanadensiska armén och deltog i sista delen av andra världskriget i Europa som ammunitionsbil. Fint orört bruksskick, endast ommålad i röd kulör.
En Pro Touring-tolkning som kan definieras som en nybyggd bil med gammalt yttre. Det har gjorts förr och den här är, som det heter, genomförd. Big time.
Mäklad info_outline
En klassisk och trevlig Cadillac Eldorado som tidigare har renoverats och har en underbar historia. Har tillbringat större delen av sitt liv i soliga Texas
Mäklas info_outline
Renoverad i USA av en Ford restoration shop med connaisseur-status. Flerfaldig prisvinnare. Sannolikt en av landets finaste T-Birds från den andra generationen.
Maffig amerikanare med en osannolik mängd designtrix från rymdåldern. En bil ur storsamlarens gömmor, stått undanställd i många år. Fint välvårdat bruksskick.
Mäklas info_outline
Elegant bil i nya utförandet som kom 1995. Enligt många den mest vackra XJ6 modellen som bara byggdes i tre år. Fint välskött exemplar som kom till Sverige 2010, från England
Mäklas info_outline
Lanchester blev efter 1934 Daimlers mindre lyxbilsmärke. Denna bil är i komplett, orört originalskick. Behöver start- och bromsservice samt lackbättring, (endast ytrost). Stått undanställd i storsamlarens gömmor.
Ovanlig brittisk klassiker, helt rätt i stil och utförande. Renoverad 2014 till mycket fint skick, redo för många härliga utflykter och bilträffar. En bil för den som söker det en mer udda samlarbil.
Kultbil som är nästintill som ny. Bara körd 750 mil. Importerad år 2000 och ställd i bilsamling. Ej färdig-inregistrerad. Säljs förregistrerad. Handlingar för inregistrering saknas.
En fantastisk, lyxig Lancia byggd för dignitärer. Orenoverat fint orginalskick. Blekt lack, som ny invändigt. Fin i alla detaljer. Går mkt fint med 6 cyl-motor.
Mäklas info_outline
Fin italiensk folkbil i bra bruksskick. Äldre omlack som stått sig bra. Snygg och prydlig som den är. Endast några mindre lackskador. Stått i bilsamling sedan 1987. Lite körd.
Mäklas info_outline
Sällsynt sportbil med mittmotor och tuff 1970-tals design. Bilen har bara gått 4000 mil och stått undanställd i bilsamling sedan 1985. Endast förregistrerad (ej godkänd registrering i Sverige).
1960-talets kanske allra coolaste sportcoupe, lilla Honda S800, kombinerar härliga köregenskaper och hög teknikinnehåll. Söker du en sportvagn med alla dem rätta ingredienserna är detta ditt givna val!
Denna oval-bubbla har ägts av en VW entusiast i många år. Bilen är i fint välvårdat originalskick. ej renoverad, men upplagad på 1990-talet. Snygg och prydlig bil med originalklädseln intakt.
Bilen använd i trafik till 1983, sedan undanställd på logen. Påbörjad lagning som avstannat då bilen hade alldeles för stora rostangrepp nedtill. Motorn kördes tills bilen ställdes undan.