En av de sista cabrioleterna från Saab, men också ett tidigt exemplar i serien Independence Edition, nummer 8 av målsättningen på 336 tillverkade, men det blev bara 37 stycken före konkursen satte stopp. Intressant historik med export från England till Holland och till Sverige.
Volvos flaggskepp i början av 70-talet. Sista årsmodellen som såldes i Sverige. Mycket fint skick och 6-cylinders motor under huven. Professionellt helrenoverad av Volvo expert, utan att spara på kostnader.
Volvos toppmodell i början av 1970-talet i normalt orenoverat bruksskick. Sista året såldes 164 bara i USA och denna bil har rullat i södra Kalifornien, varför den klarat sig ovanligt bra från rost.
En unikt välbevarad Volvo 745 som körts endast 3960mil av samma ägare. När ägaren avled togs bilen över av dottern som nu vill avyttra den. Bilen har aldrig under hela sin livstid körts på vinterhalvåret
Välbyggd, trevlig och välutrustad hus/race/crossbuss från en i grunden kommunal bokbuss. Den är lastbilregistrerad och kräver således förarbehörighet C.
Daf 66 sprungen ur en tidsålder då grönt var skönt. Bilen levererades i denna kulör 1973 och redan då förundrades man över den intensiva färgen. En bil som är cool i ordets rätta bemärkelse.
Helrenoverad 170 DA som färdigställdes 2022. Denna klassiska bil har professionellt lackerats i ett slående kombination av svart och beige som verkligen sticker ut. Utmärkt skick och redo att köras hem.
Trevlig klassisk och eftertraktad coupé i ett bra bruksskick, och dessutom med den roligaste motorn i modellserien, den raka sexan på 2,8 liter med fortfarande gångbara 180 hästar.
T3 Transporter single cab pickup är mycket eftertraktad och har en kultstatus bland VW-entusiaster. Den nuvarande ägaren, också en VW-entusiast, lackerade om bilen för några år sedan, sänkte den och monterade snygga svarta alufälgar.
Denna Hot Rod är baserad på en Ford Roadster och har en kaross i glasfiber samt en Chevy V8 305 motor under huven. Den har också en väl passande sufflett som bidrar till dess snygga utseende.
Millennieskiftets coupé från varumärket i den sportiga tolkningen ESC, Eldorado Sport Coupé, här i ett trevligt och snyggt skick tillsammans med en full historik från Carfax.
Under 1950-talets slut och 1960-talets början tog svensk bildesign ett steg in i framtiden med användning av glasfiber och plastmaterial, lett av pionjärer som Volvo P1900 och olika "Ockelbo"-modeller. Inspirerad av en “Ockelbo Racer” har denna bil en kaross skapad av det Göteborgsbaserade företaget Svenska Plastbilar, som använde sin Carina-kaross som bas. Med en rik historia under ägarskapet av Henry och hans fru Gun, har bilen en design som för tankarna till elegansen hos en Jaguar, kombinerat med den klassiska charmen hos en gammal Ferrari.