En av de sista cabrioleterna från Saab, men också ett tidigt exemplar i serien Independence Edition, nummer 8 av målsättningen på 336 tillverkade, men det blev bara 37 stycken före konkursen satte stopp. Intressant historik med export från England till Holland och till Sverige.
BEDÖMT VÄRDE
380 - 450 000 SEK
local_offer17547
roomBottnaryd/Jönköping
local_offer17547
roomBottnaryd/Jönköping
Bedömt värde
380 - 450 000 SEK
En härlig Amazon i osedvanligt fint skick med extra allt och fina attribut från tiden.
BEDÖMT VÄRDE
260 - 280 000 SEK
local_offer17371
roomSkå/Stockholm
local_offer17371
roomSkå/Stockholm
Bedömt värde
260 - 280 000 SEK
Volvo Amazon Sport 1962/63. Norrlandsbil som funnits i samma familj i 34 år. Renoverad och körklar. Svart som synden med ett rödskimrande inre.
BEDÖMT VÄRDE
145 - 155 000 SEK
local_offer17561
roomGammelstad/Piteå
local_offer17561
roomGammelstad/Piteå
Bedömt värde
145 - 155 000 SEK
En 1800 ES importerad från USA i ett skick som gör att den kan brukas som den är eller varför inte ha den som ett rullande projekt.
BEDÖMT VÄRDE
140 - 170 000 SEK
local_offer17220
roomÖstervåla/Uppsala
local_offer17220
roomÖstervåla/Uppsala
Bedömt värde
140 - 170 000 SEK
Volvos flaggskepp i början av 70-talet. Sista årsmodellen som såldes i Sverige. Mycket fint skick och 6-cylinders motor under huven. Professionellt helrenoverad av Volvo expert, utan att spara på kostnader.
BEDÖMT VÄRDE
160 - 200 000 SEK
local_offer17506
local_offer17506
Bedömt värde
160 - 200 000 SEK
Volvos toppmodell i början av 1970-talet i normalt orenoverat bruksskick. Sista året såldes 164 bara i USA och denna bil har rullat i södra Kalifornien, varför den klarat sig ovanligt bra från rost.
BEDÖMT VÄRDE
90 - 110 000 SEK
local_offer17618
roomBohus
local_offer17618
roomBohus
Bedömt värde
90 - 110 000 SEK
En unikt välbevarad Volvo 745 som körts endast 3960mil av samma ägare. När ägaren avled togs bilen över av dottern som nu vill avyttra den. Bilen har aldrig under hela sin livstid körts på vinterhalvåret
BEDÖMT VÄRDE
90 - 110 000 SEK
local_offer17568
roomVretstorp
local_offer17568
roomVretstorp
Bedömt värde
90 - 110 000 SEK
Reservationspris Uppnått
En mycket fin 760GLE med diplomatbilskänsla som andas flärd.
BEDÖMT VÄRDE
50 - 60 000 SEK
local_offer17586
roomKarlskoga
local_offer17586
roomKarlskoga
Bedömt värde
50 - 60 000 SEK
Välbyggd, trevlig och välutrustad hus/race/crossbuss från en i grunden kommunal bokbuss. Den är lastbilregistrerad och kräver således förarbehörighet C.
BEDÖMT VÄRDE
380 - 420 000 SEK
local_offer17510
roomHalmstad
local_offer17510
roomHalmstad
Bedömt värde
380 - 420 000 SEK
En av de vackraste bilarna från 50-talet, här i ett mycket fint renoverat och körklart skick.
BEDÖMT VÄRDE
290 - 320 000 SEK
local_offer17533
roomLöddeköpinge
local_offer17533
roomLöddeköpinge
Bedömt värde
290 - 320 000 SEK
En trevlig liten familjevagn från 30-talet, en relativt vanlig syn på vägar den gången.
BEDÖMT VÄRDE
25 - 30 000 SEK
local_offer17553
roomBrottby/Stockholm
local_offer17553
roomBrottby/Stockholm
Bedömt värde
25 - 30 000 SEK
Daf 66 sprungen ur en tidsålder då grönt var skönt. Bilen levererades i denna kulör 1973 och redan då förundrades man över den intensiva färgen. En bil som är cool i ordets rätta bemärkelse.
BEDÖMT VÄRDE
45 - 55 000 SEK
local_offer17564
roomTorsby
local_offer17564
roomTorsby
Bedömt värde
45 - 55 000 SEK
En mycket fin BMW cabriolet i en iögonfallande och ovanlig färgkombination.
BEDÖMT VÄRDE
80 - 100 000 SEK
local_offer17574
roomKarlstad
local_offer17574
roomKarlstad
Bedömt värde
80 - 100 000 SEK
Helrenoverad 170 DA som färdigställdes 2022. Denna klassiska bil har professionellt lackerats i ett slående kombination av svart och beige som verkligen sticker ut. Utmärkt skick och redo att köras hem.
BEDÖMT VÄRDE
200 - 220 000 SEK
local_offer17578
roomAlingsås
local_offer17578
roomAlingsås
Bedömt värde
200 - 220 000 SEK
Trevlig klassisk och eftertraktad coupé i ett bra bruksskick, och dessutom med den roligaste motorn i modellserien, den raka sexan på 2,8 liter med fortfarande gångbara 180 hästar.
BEDÖMT VÄRDE
125 - 145 000 SEK
local_offer17549
roomVänersnäs
local_offer17549
roomVänersnäs
Bedömt värde
125 - 145 000 SEK
Svensksåld Mercedes Combi i välhållet bruksskick som endast haft 2 brukande ägare.
BEDÖMT VÄRDE
40 - 55 000 SEK
local_offer17521
roomÖnnestad/Kristianstad
local_offer17521
roomÖnnestad/Kristianstad
Bedömt värde
40 - 55 000 SEK
Reservationspris Uppnått
T3 Transporter single cab pickup är mycket eftertraktad och har en kultstatus bland VW-entusiaster. Den nuvarande ägaren, också en VW-entusiast, lackerade om bilen för några år sedan, sänkte den och monterade snygga svarta alufälgar.
BEDÖMT VÄRDE
130 - 150 000 SEK
local_offer17571
roomHuskvarna
local_offer17571
roomHuskvarna
Bedömt värde
130 - 150 000 SEK
T2 Camper som är svensksåld och utrustad med popup-tak och renoverad motor. Behöver bara några kosmetiska fixar.
BEDÖMT VÄRDE
120 - 140 000 SEK
local_offer17575
roomLinköping
local_offer17575
roomLinköping
Bedömt värde
120 - 140 000 SEK
Reservationspris Uppnått
En ovanligt välhållen, oval-bubbla från Härjedalen, i bra bruksskick med bara tre ägare.
BEDÖMT VÄRDE
120 - 135 000 SEK
local_offer17554
roomNälden/Östersund
local_offer17554
roomNälden/Östersund
Bedömt värde
120 - 135 000 SEK
En mycket vacker Opel modell i en fin färgsättning.
BEDÖMT VÄRDE
50 - 60 000 SEK
local_offer17557
roomHällefors
local_offer17557
roomHällefors
Bedömt värde
50 - 60 000 SEK
Andra generationens vätskekylda 911:a i ett både användarvänligt och snyggt presentabelt skick. Välservad med bra historik och få ägare.
BEDÖMT VÄRDE
520 - 550 000 SEK
local_offer17412
roomVetlanda
local_offer17412
roomVetlanda
Bedömt värde
520 - 550 000 SEK
Proffsigt renoverad Midget i toppskick, underbar sportbil som går perfekt. Ger ett härligt intryck med sina fina 19 tums ekerfälgar.
BEDÖMT VÄRDE
240 - 260 000 SEK
local_offer17528
roomLöddeköpinge
local_offer17528
roomLöddeköpinge
Bedömt värde
240 - 260 000 SEK
Proffsigt renoverad MG i ett körklart toppskick. En vänsterstyrd bil som passar lika bra i finbilsgaraget som på ett museum.
BEDÖMT VÄRDE
250 - 270 000 SEK
local_offer17529
roomLöddeköpinge
local_offer17529
roomLöddeköpinge
Bedömt värde
250 - 270 000 SEK
Renoverad MGB i ett fint och körklart skick. Välutrustad med hardtop, sufflett och sittbrunnskapell. En härlig och lättkörd entusiastbil.
BEDÖMT VÄRDE
150 - 170 000 SEK
local_offer17532
roomLöddeköpinge
local_offer17532
roomLöddeköpinge
Bedömt värde
150 - 170 000 SEK
Tidlös svensksåld sportbilsikon som är i ett bra körklart skick. En härlig vagn med mycket körglädje.
BEDÖMT VÄRDE
210 - 230 000 SEK
local_offer17530
roomLöddeköpinge
local_offer17530
roomLöddeköpinge
Bedömt värde
210 - 230 000 SEK
Charmig 60-talare i en brittisk-italiensk symbios. Härligt originalutförande med få ägare och låga mil.
BEDÖMT VÄRDE
35 - 45 000 SEK
local_offer17512
roomSparreholm
local_offer17512
roomSparreholm
Bedömt värde
35 - 45 000 SEK
Två brukande ägare, väldokumenterad och 2 556 körda mil. En ovanligt fin och fräsch XK8 som utstrålar en tydlig nybilskänsla.
BEDÖMT VÄRDE
260 - 280 000 SEK
local_offer17513
roomHalmstad
local_offer17513
roomHalmstad
Bedömt värde
260 - 280 000 SEK
Denna Hot Rod är baserad på en Ford Roadster och har en kaross i glasfiber samt en Chevy V8 305 motor under huven. Den har också en väl passande sufflett som bidrar till dess snygga utseende.
BEDÖMT VÄRDE
220 - 250 000 SEK
local_offer17604
local_offer17604
Bedömt värde
220 - 250 000 SEK
Vacker Art déco inspirerad pickupmodell. Troligen Sveriges mest välrenoverade Dodge 1/2 tons pickup av 1941 års modell.
BEDÖMT VÄRDE
260 - 310 000 SEK
local_offer16992
roomHackås/Östersund
local_offer16992
roomHackås/Östersund
Bedömt värde
260 - 310 000 SEK
Låg, snabb och snygg, en praktisk och potent pickis med kraftig 5,2 liters V8.
BEDÖMT VÄRDE
70 - 90 000 SEK
local_offer17555
roomVäxjö
local_offer17555
roomVäxjö
Bedömt värde
70 - 90 000 SEK
Reservationspris Uppnått
Millennieskiftets coupé från varumärket i den sportiga tolkningen ESC, Eldorado Sport Coupé, här i ett trevligt och snyggt skick tillsammans med en full historik från Carfax.
BEDÖMT VÄRDE
75 - 85 000 SEK
local_offer17509
roomVellinge
local_offer17509
roomVellinge
Bedömt värde
75 - 85 000 SEK
Under 1950-talets slut och 1960-talets början tog svensk bildesign ett steg in i framtiden med användning av glasfiber och plastmaterial, lett av pionjärer som Volvo P1900 och olika "Ockelbo"-modeller. Inspirerad av en “Ockelbo Racer” har denna bil en kaross skapad av det Göteborgsbaserade företaget Svenska Plastbilar, som använde sin Carina-kaross som bas. Med en rik historia under ägarskapet av Henry och hans fru Gun, har bilen en design som för tankarna till elegansen hos en Jaguar, kombinerat med den klassiska charmen hos en gammal Ferrari.
BEDÖMT VÄRDE
50 - 70 000 SEK
local_offer17511
roomSävedalen
local_offer17511
roomSävedalen
Bedömt värde
50 - 70 000 SEK
Svensksåld och sällsynt motorcykel med obruten ägarlängd sedan 1975 och låga mil - i ett närmast orört originalskick.
BEDÖMT VÄRDE
75 - 90 000 SEK
local_offer17525
roomFrölunda/Göteborg
local_offer17525
roomFrölunda/Göteborg
Bedömt värde
75 - 90 000 SEK
Reservationspris Uppnått