Här hittar du våra pågående, kommande och avslutade auktionstillfällen. Testa även vår nya sökfunktion för att söka bland våra sålda samlarfordon och objekt. Sök på märke och eller modell t.ex. SAAB, VOLVO, P1800, Mustang eller Mercedes SL.

Volvo 244 SE "#40" — 1993

Nummer 40 från slutet av de sista 240 numrerade exemplaren i 240-serien. Dessutom sällsynt välvårdad, välservad och lagom försiktigt brukad.
2022-09-01
135 000 SEK
local_offer15280
2022-09-01
135 000 SEK
local_offer15280

Volvo 244 SE "#40" — 1993

Volvo 855R T-Röd — 1996

Välutrustad T-Röd i toppskick, det häftigaste du kunde köpa av Volvo på 90-talet. Idag en eftertraktad samlarbil.
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15185
roomStaffanstorp
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15185
roomStaffanstorp

Volvo 855R T-Röd — 1996

Volvo PV 444 C B16 — 1951

Helrenoverad tidig PV med typiska detaljer som delad bakruta och takgök. En gammel-PV i ett användarvänligt och pålitligt skick.
2022-09-01
75 000 SEK
local_offer15138
roomBor
2022-09-01
75 000 SEK
local_offer15138
roomBor

Volvo PV 444 C B16 — 1951

Volvo PV 444 A — 1947

Den här bilen renoverades för femtio år sedan och har bara haft två brukare sedan 1968. Lagom patinerat och välbevarat exemplar.
2022-09-01
72 000 SEK
local_offer15205
roomKungälv
2022-09-01
72 000 SEK
local_offer15205
roomKungälv

Volvo PV 444 A — 1947

Volvo PV 444 — 1957

Såld ny till den kända svenska båtbyggaren Gösta Johansson. En femtiotals-PV i ett utmärkt skick med samma ägare sedan 2007.
2022-09-01
85 000 SEK
local_offer15230
2022-09-01
85 000 SEK
local_offer15230

Volvo PV 444 — 1957

Volvo Amazon 121 B18 — 1966

Fantastiskt fin original Amazon, en ägarfamilj sedan ny.
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15221
roomYstad
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15221
roomYstad

Volvo Amazon 121 B18 — 1966

Volvo P1800 (förseriebil) B18-Sport — 1961

Förseriebil, Jensenbyggd, med chassinummer 38 i fint skick och med en intressant historik. Säljs nu för ägare som haft bilen i nästan 50 år. Tidstypiskt uppdaterad 1972 och lackad 2013. Fortfarande lika fin.
2022-09-01
460 000 SEK
local_offer15112
2022-09-01
460 000 SEK
local_offer15112

Volvo TL22 (912) — 1957

Stenhård terränglastbil med en uppenbar militär och traditionell lågmilad historik i ett fint och välfungerande skick.
2022-08-18
75 000 SEK
local_offer15101
roomSkänninge
2022-08-18
75 000 SEK
local_offer15101
roomSkänninge

Volvo TL22 (912) — 1957

Volvo Amazon 121 B16 — 1957

En mycket tidig Volvo Amazon 1957 i ett fantastiskt orenoverat patinerat skick.
2022-08-18
55 000 SEK
local_offer15167
roomMunktorp
2022-08-18
55 000 SEK
local_offer15167
roomMunktorp

Volvo Amazon 121 B16 — 1957

Volvo Amazon 121 B20 — 1969

En fin och körklar Amazon som är brukad inom en och samma familj sedan den var ny.
2022-08-18
110 000 SEK
local_offer15077
roomStallarholmen
2022-08-18
110 000 SEK
local_offer15077
roomStallarholmen

Volvo Amazon 121 B20 — 1969