Volvo 244 SE "#40" — 1993
Nummer 40 från slutet av de sista 240 numrerade exemplaren i 240-serien. Dessutom sällsynt välvårdad, välservad och lagom försiktigt brukad.
2022-09-01
135 000 SEK
local_offer15280
local_offer15280
Volvo 244 SE "#40" — 1993
Volvo 855R T-Röd — 1996
Välutrustad T-Röd i toppskick, det häftigaste du kunde köpa av Volvo på 90-talet.
Idag en eftertraktad samlarbil.
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15185
roomStaffanstorp
local_offer15185
roomStaffanstorp
Volvo 855R T-Röd — 1996
Volvo PV 444 C B16 — 1951
Helrenoverad tidig PV med typiska detaljer som delad bakruta och takgök. En gammel-PV i ett användarvänligt och pålitligt skick.
2022-09-01
75 000 SEK
local_offer15138
roomBor
local_offer15138
roomBor
Volvo PV 444 C B16 — 1951
Volvo PV 444 A — 1947
Den här bilen renoverades för femtio år sedan och har bara haft två brukare sedan 1968. Lagom patinerat och välbevarat exemplar.
2022-09-01
72 000 SEK
local_offer15205
roomKungälv
local_offer15205
roomKungälv
Volvo PV 444 A — 1947
Volvo PV 444 — 1957
Såld ny till den kända svenska båtbyggaren Gösta Johansson. En femtiotals-PV i ett utmärkt skick med samma ägare sedan 2007.
2022-09-01
85 000 SEK
local_offer15230
local_offer15230
Volvo PV 444 — 1957
Volvo Amazon 121 B18 — 1966
Fantastiskt fin original Amazon, en ägarfamilj sedan ny.
2022-09-01
150 000 SEK
local_offer15221
roomYstad
local_offer15221
roomYstad
Volvo Amazon 121 B18 — 1966
Volvo P1800 (förseriebil) B18-Sport — 1961
Förseriebil, Jensenbyggd, med chassinummer 38 i fint skick och med en intressant historik. Säljs nu för ägare som haft bilen i nästan 50 år. Tidstypiskt uppdaterad 1972 och lackad 2013. Fortfarande lika fin.
2022-09-01
460 000 SEK
local_offer15112
local_offer15112
Volvo TL22 (912) — 1957
Stenhård terränglastbil med en uppenbar militär och traditionell lågmilad historik i ett fint och välfungerande skick.
2022-08-18
75 000 SEK
local_offer15101
roomSkänninge
local_offer15101
roomSkänninge
Volvo TL22 (912) — 1957
Volvo Amazon 121 B16 — 1957
En mycket tidig Volvo Amazon 1957 i ett fantastiskt orenoverat patinerat skick.
2022-08-18
55 000 SEK
local_offer15167
roomMunktorp
local_offer15167
roomMunktorp
Volvo Amazon 121 B16 — 1957
Volvo Amazon 121 B20 — 1969
En fin och körklar Amazon som är brukad inom en och samma familj sedan den var ny.
2022-08-18
110 000 SEK
local_offer15077
roomStallarholmen
local_offer15077
roomStallarholmen
Volvo Amazon 121 B20 — 1969