Volvo C70 T5 2.3T — 1998
Volvo C70 Coupé 2.3 T5 betraktas som en modern klassiker och har blivit alltmer eftertraktad av samlare. Den tillverkades noggrant för hand på Uddevalla-fabriken och höll positionen som toppmodellen under slutet av 1990-talet.
2023-07-06
30 000 SEK
local_offer16104
local_offer16104
Volvo C70 T5 2.3T — 1998
Volvo 245 GL B230 — 1993
Sista årsmodellen av Volvos trotjänare var den bästa. Här en 1993:a Classic, med både ABS och automatlåda. Välvårdat bruksskick.
2023-07-06
41 000 SEK
local_offer16129
roomBohus
local_offer16129
roomBohus
Volvo 245 GL B230 — 1993
Volvo 245 GL 2,1 — 1978
Folkhems-Volvon i ett lite snitsigare utförande och en förhållandevis låg körsträcka på runt 10 000 mil.
2023-07-06
62 000 SEK
local_offer15722
roomSävedalen
local_offer15722
roomSävedalen
Volvo 245 GL 2,1 — 1978
Volvo 245 DL 2,1 — 1979
Välvårdad herrgårdsvagnsklassiker med få ägare och en låg körsträcka i ett tilltalande exteriört renoverat fint skick.
2023-07-06
70 000 SEK
local_offer16093
roomLaholm
local_offer16093
roomLaholm
Volvo 245 DL 2,1 — 1979
Volvo Duett P210 B18 — 1964
Proffsrenoverad Norrlandsbil i sällsynt fint bruksskick.
2023-07-06
160 000 SEK
local_offer16143
roomVillhelmina
local_offer16143
roomVillhelmina
Volvo Duett P210 B18 — 1964
Volvo P210 B18 — 1965
Fantastiskt fint renoverad Duett, har varit totalt nerplockad och karossen har varit plåtren. Körklar bil i utställningsskick.
2023-07-06
250 000 SEK
local_offer16092
roomTingsryd
local_offer16092
roomTingsryd
Volvo P210 B18 — 1965
Volvo Amazon 121 P130 (B18) — 1967
Volvosamlarens dotters bruksbil, på 1990-talet. Slitet men ok bruksskick. Avställd och undanställd 1999. Nu uppstartad och provkörd för försäljning. Har varit i trakten runt Lycksele sedan ny.
2023-07-06
18 000 SEK
local_offer15932
roomSkansnäs, Storuman
local_offer15932
roomSkansnäs, Storuman
Volvo Amazon 121 P130 B18 — 1965
Underbart vacker "Gyllengul" Amazon, där allt är rätt. Sveriges bästa Amazonrenovering vill vi påstå.
2023-07-06
300 000 SEK
local_offer15982
roomBlattnickelse
local_offer15982
roomBlattnickelse
Volvo 142 B20 — 1969
Familjeägd sedan 1982. Svensksåld Volvo 142 i bra skick med endast 133 545 km på mätaren.
2023-06-22
65 000 SEK
local_offer16033
roomBorensberg
local_offer16033
roomBorensberg
Volvo 142 B20 — 1969
Volvo 244 — 1982
Populär 244 i mycket fint skick som bara har rullat 6900 mil.
2023-06-22
71 001 SEK
local_offer16063
roomBjärnum
local_offer16063
roomBjärnum
Volvo 244 — 1982