View video

Ford Galaxie 500 cabriolet 6.4 V8 — 1964

Daily driver condition. Airridesuspension needs to be repaired. Works well but needs better fastening in the rear axle.

"Lite solblekt lack, men hel och fin bil. Ny nredning. Lite polering och service samt översyn av luftfjädringen så är det en jättetrevlig glidare och klassiker."

133 500SEK
LOT NUMBER
11866

Bilen kom till Sverige hösten 2014 från Kalifornien. Har rullat i Pasadena med omnejd.
Äldre omlackering som stått sig bra. Nysydd inredning och sufflett, i ljusbeige konstläder.
Bilen går fint och var på bilprovningen senast 2015. Har inte körts de senaste tre åren så en översyn med service kan vara lämpligt. Alltid förvarad i garage i Sverige och är i stort sett rostfri men en del ytrost, smårepor och skav finns på lack och krom. Bra helhetsintryck trots detta.

Luftfjädringen fungerar och bilen går att köra men fastsättningen av bakaxeln måste ses över. Vid gaspådrag böjer sig bladfjädrarna.
Vilen utrustad med SONY värstingstereo, i bagaget, med fjärkontroll till instr.brädan. MEGA bas och går att spela för hela kvarteret när man är på cruising.

    1964/1964
    2015-06-18

    221 / 300
    Automatic
    Konstläder
    Red

    Luftfjädringen bör repareras, i övrigt normalt bruksskick.

    Ny 2014, hel och fin.

    Normalt skick för äldre renovering. Lackskador och repor samt mindre blåsor finns runtom.

    Välhållen och fin men ingen utställningsbil.

Fordonsstatus: Avst 2017-07-03
Ursprungsbesiktning: 2015-06-16 (regbes)
Datum i trafik första gången: 2015-06-18 (640101)
Besiktigad tom: 2017-06-30
Senast godkända besiktning: 2015-06-16
Körförbud: Ja
Årsskatt: -
Antal ägare: 1

Ford Galaxie var en amerikansk så kallad ”full-size” personbil tillverkad av Ford Motor Company modellåren 1959-1974. Galaxie ersatte Ford Fairlane 500 som märkets "top-of-the-line"-utförande och skulle främst konkurrera med Chevrolet Impala.
Under åren 1959-1961 användes namnet Galaxie, som var valt för att anspela på den då pågående rymdkapplöpningen, endast på de lyxigaste Fordmodellerna. Genom en omorganisering av Ford modellprogram inför 1962 fick alla full-size bilar bära namnet Galaxie med tilläggen ”500” eller ”500/XL” vilket nu markerade den lyxigaste modellen. År 1965 infördes lyxmodellen ”Galaxie 500/LTD” (från 1966 kallad endast ”LTD” och inför 1967 valde man även att låta ”XL” stå som en egen serie). Därmed hade Galaxie 500 klivit nedåt ett pinnhål i modellprogrammet och blivit Fords mellanklassbil i full-size-skiktet, vilket den förblev till dess att tillverkningen lades ner i USA.
I början av 1960-talet var några Galaxie-modeller utrustade med mycket kraftfulla motorer och närmast att betrakta som tävlingsbilar – en slags tidiga föregångare till senare års muskelbilar, medan de flesta byggdes som vanliga personbilar. Aktuell bil har dock en smallblock V8 motor på 6,4 liter och 300 Hkr.

For viewing the vehicle, contact Michael Luft

email: michael.luft@bilwebauctions.se
phone: +46 708 20 21 13

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service
+46 31 933 331 or Michael Luft +46 708 20 21 13