BILWEB AUCTIONS
Collectors Car Auction
Our auctions Our auctions

Highlights

The 3rd of November we sell 80 antique engines in good condition from Staffanstorp's tractor museum.
The 3rd of November we sell 80 antique engines in good condition from Staffanstorp's tractor museum.
Want to sell a car collection or a museum? Please contact our specialists
Want to sell a car collection or a museum? Please contact our specialists

BILWEB AUCTIONS - Collectors Car Auction

Bilweb Auctions AB is a company specializing in the sale of
vintage cars, enthusiast cars and sports cars for collectors and car enthusiasts.
We offer Swedish and international customers a professional
marketplace for buying and selling collector cars.
Bilweb Auctions AB is a company specializing in the sale of vintage cars, enthusiast cars and sports cars for collectors and car enthusiasts. We offer Swedish and international Customers a professional marketplace for buying and selling collectors.

Popular auctions

Latest news

Kungens jaktbil på Bilweb Auctions stora höstauktion!

28 SEP 09:59 Read more! MATHIAS BJÖRKMAN

Årets älgjakt är i full gång. Och så även för vår egen monark Carl XVI Gustaf. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att sälja en off road-klassiker med bästa tänkbara proveniens. Missa inte vår stora höstauktion med final den 3:e oktober.
Read more!

Latest news

Kungens jaktbil på Bilweb Auctions stora höstauktion!

28 SEP 09:59 MATHIAS BJÖRKMAN

Årets älgjakt är i full gång. Och så även för vår egen monark Carl XVI Gustaf. Nu har Bilweb Auctions fått förmånen att sälja en off road-klassiker med bästa tänkbara proveniens. Missa inte vår stora höstauktion med final den 3:e oktober.
Read more!
Succé för Bilweb Auctions stora Folkvagnsauktion!

Den 22 september gick finalen på Bilweb Auctions auktion av fordonen på Holmgrens Volkswagenmuseum. I flera fall blev priserna rekordhöga! Sveriges äldsta Volkswagen Typ 1 klubbades för 1 350 000 och Ultima Edición, en av de absolut sista, för 1,1 miljoner kronor.

Jodie Fosters första bil på Bilweb Auctions stora Volkswagenauktion

Den 22-23 september är det final för Bilweb Auctions auktion på en av världens finaste privata Volkwagensamlingar. En av de unika bilarna är skådespelaren Jodie Fosters cabriolet av ovanliga specialmodellen Epilogue – en av bara 900 tillverkade.

En av landets finaste traktorsamlingar på auktion!

Bilweb Auctions säljer nu Per Larssons traktormuseum i Staffanstorp. Sammanlagt säljs ett 80-tal mer eller mindre unika veterantraktorer. På auktionen som har final den 15-16 september kommer också ett 20-tal klassiska bilar samt uppemot 40 stycken äldre motorcyklar och mopeder att säljas. Dessutom mängder av stationära motorer, äldre jordbruksredskap och reservdelar med mera.

Unik Ultima Edición på Bilweb Auctions stora Folkvagnsauktion!

Den 22-23 september säljer Bilweb Auctions den fantastiska Volkswagensamlingen i Pålsboda. En av de mest eftertraktade bilarna är landets enda tilldelade Ùltima Edición. Med mycket högt chassinummer och enbart 2,5 mil på mätaren ett unikt samlarexemplar.

Show more articles!

Fler nyheter

Show more articles!
Få nyheter och information om kommande auktioner från oss, anmäl dig här!

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG