View video

Volkswagen 1500S Lim 311 4 cyl boxer — 1965

En fantastisk tidskapsel. En orenoverad, endast underhållen VW 1500S i ett mycket bra skick.

Johan Ålander

"En bil i ett verkligt härligt bra bruksskick med dokumentation ända från nybeställningen av bilen i juni 1965. Trodde inte att det gick att hitta sådana längre i detta skick."

155 000SEK
LOT NUMBER
12564
SIGTUNA
100 - 120 000 SEK
Johan Ålander

Nuvarande ägares moster/morbror köpte denna VW 1500S ny i juni 1965. Handlingar ända från kontraktskrivandet till dagens datum medföljer. Exempelvis: Original registreringsbevis, köpehandlingar, besiktningsprotokoll, körjournal, servicebok, instruktionsbok m.m. Nuvarande ägare har ägt den två gånger. Däremellan en kamrat till denne.
Enligt originalkvitttot är bilen beställd med bambuhylla, skärmskydd, säkerhetsbälten,underredsbehandling, gummimattor samt överdragsklädsel.
Det medföljer också kvitton på körlektioner från förste ägaren.

    1965/1965
    1965-06-08
    96152 km
    EZP256
    315133309
    40 / 54
    Textil
    Ljusblå

    Går bra i motor och transmission. Servad hösten 2019 innan vinterförvaring.

    Mycket bra skick med överdragsklädsel som finns med på originalkvittot. Golvmatta torrsprucken.

    Originallack i bra skick. Några småbucklor och skav samt en större mjuk buckla mellan höger dörr och bakhjul. Rost tendenser i framskärmar ovan lyktor samt rostskada nedre, bakrekant höger framskärm.

    En orenoverad 1500S i ett bra skick men som har råkat ut för en något för trång garageport i sitt tidigare liv.

Fordonsstatus: Avst 2019-11-11
Ursprungsbesiktning: 1965-01-01 (typbes)
Datum i trafik första gången: 1965-01-01
Besiktigad tom: -
Senast godkända besiktning: 2019-08-16
Körförbud: Nej
Antal ägare: 4

När produktionen av Typ 3 startade i augusti 1961 kom den först som Sedan-modellen Notchback, följd av Variant i februari 1962. Coupé-versionen TL anlände i augusti 1965 – samtidigt hade 1600-motorn premiär. Tanken från Volkswagens sida var att coupén skulle ersätta Notchback men på flera marknader gillade man sedanen bättre och samtliga modeller levde tills produktionen lades ner 1973.
Typ 3 fick en facelift 1970 med längre front, större stötfångare och de stora bakljusen.
Bakgrunden till Typ 3 var att man efter framgångarna med Typ 1 ville utveckla modellprogrammet med en något större bil. Grundkonstruktionen med luftkyld boxermotor monterad längst bak behölls, men Typ 3 fick lite större utrymmen och var också mer bekväm att åka i. Precis som Typ 1 konstruerades bilen med en bottenplatta som karossen sedan monterades på, och fjädringen sköttes med torsionsstavar. 1,5-litersmotorn som även fanns i Typ 1 konstruerades delvis om, så att den fick lägre höjd – bland annat genom att kylfläkten flyttades. Det gjorde att man fick plats med ett litet bagageutrymme ovanpå motorn, där Typ 1 bara hade ett stuvfack bakom baksätets ryggstöd. Till skillnad från Typ 1 var motorn och bakvagnen monterade i en hjälpram som i sin tur hade gummibussningar mot karossen, vilket minskade vibrationerna och förbättrade komforten.
Två år efter premiären 1961 kom S-modellen med dubbla förgasare. Bilarna blev snart populära i rally och sedermera folkrace – vilket betyder att det idag finns mycket få fina exemplar kvar.

For viewing the vehicle, contact Johan Ålander

email: johan.alander@bilwebauctions.se
phone: +46 705 80 91 17