Prins Bertils Oldsmobile Super 88 V8 — 1964

Prins Bertils Oldsmobile Super 88. En unik bil som länge tillhört Sparreholms Slotts fina samlingar.

Frans Johansson

"En bil med kunglig proveniens. I orenoverat skick med fin patina och mycket själ."

250 000SEK
LOT NUMBER
11062
Frans Johansson

Förste ägaren till denna Oldsmobile Super 88 var Prins Bertil – H K H Hertigen av Halland. Bilen registrerades in dagen innan julafton 1964 och man kan tänka sig att motorprinsen var mycket nöjd. Denna diskreta och stilrena fullstora 60-talare beställdes i solid svart med det snygga Holiday Hardtop-taket, stor V8 och modern trestegs automatlåda, servoassisterade bromsar och styrservo.
Att det blev just en Super 88 var säkert ett beslut som fått mogna hos prinsen, känd för sitt mycket stora motorintresse. Sent 1964 när den här levererades som årets bästa julklapp var troligen redan bilderna på den kommande generationen Oldsmobile 88 visade i pressen och man kan bara spekulera. Ville han ha en Super 88 så pass att han valde den gamla karossen före den nya? Eller, gillade han helt enkelt den gamla bättre?
Denna Oldsmobile med det ursprungliga registreringsnumret AA581 och sin unika proveniens har fram tills nu haft åtta ägare och sedan 2003 tillhört Sparreholms slotts samlingar. Idag är den fortfarande orenoverad och numera med fin patina. Inredningen är i bra skick med en del mindre slitage som aningen missfärgat innertak och ett par mindre hål i hatthyllan. Lacken som bör vara den ursprungliga har några mindre åldersskador i form av en bula på vänster sida och småbucklor. Kromet är i fint skick men en av navkapslarna saknas.
Prins Bertils Oldsmobile som har varit avställd under några år har idag körförbud, men startar och går. Det finns dock en del mindre arbeten som bör åtgärdas innan den åter är redo för trafik.
Med sin unika proveniens är detta en bil som inte bör renoveras. Vid köpet medföljer det ursprungliga registreringsbeviset som är ställt till H K H Hertigen av Halland – mer känd som motorprinsen Prins Bertil.

    1964/1964
    1977-04-05
    88428 km
    182 / 244
    Automatic
    Leather/cloth silver
    Black

    Startar och går ok. Batteri saknas. Höger blinkers ur funktion. Tuta ur funktion. Elhiss vänster bak ur funktion. Elhiss höger fram går trögt. Motorrum i bruksskick, original. Underredsbehandlad. Nytt, delvis svetsat avgassystem. Dubbdäck 70%

    Originalklädsel i bagage sliten, smutsig och delvis lös. Invändigt original, normalt mindre slitage. Sprickor i handtag bak. Radio saknas. Innertak lite missfärgat höger bak. hatthylla har 2 mindre hål. Lampa till handbroms lös.

    Lack med patinaslitage, bula på vänster sida, småbulor, bucklor på flera ställen runt bilen. Troligtvis originallack. lacksläpp fram. kromdetaljer i fint skick, endast någon mindre skada, fel navkapsel vänster fram, övriga 3 hjul original. Knopp på antenn saknas.

    Fin bil med patina. Bör inte renoveras, ska bara hållas i samma kondition den är i.

Fordonsstatus Avst 2009-01-08
Ursprungsbesiktning 1977-04-05 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1977-04-05
Besiktningsperiod - 2009-09-30
Senast godk besiktning 2007-09-11
Antal ägare 8

Mitt i statushierarkin mellan Chevrolet och Buick hittades i början av 1960-talet Oldsmobile. 1961 presenterades den femte generationen av Oldsmobile 88 med modellerna Dynamic 88, Jetstar 88 och Super 88. Alla med den 394 kubiktum stora V8:an.
Inför 1964 tillkom Jetstar 88. Året blev det sista för såväl den femte generationen 88 – som för Super 88 på slutet bara fanns som fyrdörrars Holiday hardtop sedan och fyrdörrars stolpe. 1965 väntade en helt ny generation 88.

· Tuesday 19 June at 13:00 to 18:00
· Tuesday 26 June at 15:00 to 20:00