Mercedes-Benz 280S 6 Cylinder — 1970

Tidlös W108 i bruksskick. Kräver lite jobb för att bli riktigt fin men hel och komplett.

Frans Johansson

"Mercedes flaggskepp i slutet av 1960-talet. Orenoverat originalutförande som är bra grund för en totalrenovering."

42 000SEK
LOT NUMBER
11064
Frans Johansson

En värdig 280S med stora mängder originalkänsla bevarad. Den något matta lacken har diverse mindre defekter så som mindre rostbubblor, några småbucklor och tvättrepor. Kromet är i bruksskick med bland annat några skador i stötfångarna. Ungefär samma skick är det på flera av gummilisterna som även de visar tecken på åldrande. Interiört möter ett orört originalskick – i det här fallet hela säten och dörrsidor. Instrumentbrädan har klarat sig från sprickor och innertaket är också i ett relativt bra skick. Denna W108 är nyligen provstartad och går ok på tomgång – dock skulle den må bra av en mekanisk översyn. Detta är en välutrustad bil utrustad med bland annat skinn och taklucka.
280S kom i slutet av 1967 som ersättare till 250S. W108 blev en viktig modell för Mercedes-Benz då den klassiska fenan snabbt upplevdes som omodern med sina svällande fenor och böljande panoramarutor.
Bland utrustningen märks dragkrok, kromade slutrör, eltaklucka, vindavisare, och klassiska extraljus med skyddskåpa. Till bilen hör också diverse besiktningsprotokoll och instruktionsbok, samt ett häfte med teknisk data.

    1970/1970
    1969-09-29
    59340 km
    103 / 138
    Leather
    Blue

    Bil provstartad och går okej på tomgång. Ej provkörd men enligt anteckning från 2013 går den ojämnt samt har bromsar som ligger på. Diverse mindre oljeläckage och fukt. Chassi i bruksskick. Däck 60 procent. Motorrum i bruksskick. Batteri saknas. Diverse belysning ur funktion.

    Orört original med hela säten och dörrsidor. Innertak och hatthylla i ok skick, liksom instrumentpanel och reglage. Golvmatta i brukskick. Bagage i bruksskick, kompletterad med matta som inte är original. Torra gummilister.

    Delvis omlackerad, något matt och bättrad med pensel. Rostbubblor finns. Diverse bucklor och stor repa på ena bakskärmen. Lacksläpp på huv.
    Krom i ok skick, men skav och repor finns. Repig vindruta, med stenskott. Rutlister slitna och gummilister delvis spruckna. List runt vindruta tätad med silicon. Vindavvisaren till takluckan sprucken.

    Teknisk genomgång krävs. För att denna bil ska bli riktigt fin krävs kaross- och lackarbete.

Fordonsstatus Avst 1997-10-22
Ursprungsbesiktning 1969-09-29 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1969-09-29
Besiktningsperiod - 1999-02-28
Senast godk besiktning 1997-10-13
Antal ägare 4

W108 blev Mercedes-Benz väg att hantera det snabba åldrandet hos fen-modellen W111. Redan 1965, redan efter sex år, presenterade man därför den mjukare och mer tidlösa W108-karossen. Tekniken plockades dock från föregångaren med ny bakaxel och större basmotor som enda skillnad. Första året fanns nykomlingen som 250S, 250SE och 300SE. I slutet av 1967 ersattes 250 och 300 med 280S och 280SE. Parallellt introducerades den längre versionen 280SEL. I mars -71 adderades 280SE 3.5 och 280SEL 3.5 med V8. I september 1972 när produktionen stannade hade det sammanlagt byggts nästan 360 000 exemplar.

· Tuesday 19 June at 13:00 to 18:00
· Tuesday 26 June at 15:00 to 20:00