Albin Brandspruta — 1950-tal

Med den här vinner du sommarens vattenkrig! Motorspruta tillverkad och utvecklad av svenska Albin Motor AB i Kristinehamn.

Frans Johansson

"Utan den här ingen komplett brandbil. Albin brandspruta i bra skick."

12 000SEK
LOT NUMBER
11086
SKÅNES-FAGERHULT
10 - 15 000 SEK
Frans Johansson

Albin brandspruta troligen tillverkad någon gång under 1950-talet. Modellstorleken är oklar men den har bensinmotor. Pump, slangar och andra tillbehör ingår. Troligen mycket lite använd.
Svenska Albin Motor AB började framgångsrikt att utveckla motorbrandsprutor under 1930-talet och blev snart en stor leverantör till bland annat brandförsvaret. En av de verkliga storsäljarna var Albin 800 med kapacitet på 800 minutliter, som kom i produktion 1941.

    1950-tal

    Red

    Fint skick.

Albin Motor AB startades redan år 1900, av Albin Larsson under namnet L A Larssons gjuteri och mekaniska verkstad. Till de första produkterna hörde den pump som Albin Larsson tidigare konstruerat för Bäckefors bruk. Sedan detta gjort konkurs återköpte Albin Larsson sitt patentet och upptog produktionen vid sin firma i Kristinehamn. Albinpumpen blev snart en stor framgång, och pumpsortimentet breddades samtidigt som även ångmaskiner och lokomobiler togs i produktion. Under den efterföljande tiden blev Albins båtmotor firmans främsta produkt.
På 1930-talet börjande man även tillverka motorbrandsprutor, något som utvecklades till flera modeller. En av de verkliga storsäljarna var Albin 800 med kapacitet på 800 minutliter som kom i produktion 1941. Bland annat köpte Luftskyddsinspektionen drygt tusen stycken, vilket gav utrymme för att utveckla nya pumpar. Motorsprutan Albin 800 var dock den enda tillsammans med den lilla Albin 200 den enda som inte hade egentillverkad motor. Till 800 valde man en motor från Ford Prefect men under andra kriget blev det stopp på leveranserna, vilket resulterade i att Albin Motor demonterade en Prefect-motor och gjorde en egen kopia.

Welcome to showroom·:
·     Sunday 17 June at 13-19
·     Monday 18 June at 15-20
·     Monday 25 June at 15-20

Showroom address: JÄNNAHOLM 8510, 280 40 Skånes Fagerhult

Hämtning sker efter tidsbokning. Vänligen boka tid genom att ringa till kundtjänst på 0705-656727.