SAAB 96 V4 — 1969

Fantastisk lågmilare i originalskick, en ägare sedan 1972

Ted Gryth
Valuaror

"En unik bil med få mil och omsorgsfull ägare."

Brokered info_outline
The object is sold after negotiation or negotiation is in progress
LOT NUMBER
11912
VÄSTERVIK
120 - 150 000 SEK
Ted Gryth

Denna fina Saab köptes av nuvarande ägarfamilj 1972 då frun i huset tog körkort. Den hade då rullat strax under 1000 mil. Sedan användes den som andrabil och kördes inga långsträckor. Bilen har alltid varit garagerad och används sparsamt. Någon gång på 80-talet repade några barn bilen och den lackerades om i originalkulör även bakre stötdämparfäste är lagade en gång. En mycket trevlig originalbil som är ovanlig att hitta i detta fina skick.

    1969/1969
    1968-11-19
    37130 km
    DXU548
    521413
    48 / 65
    Tyg
    Svart

    Går fint, inget att klaga på.

    Fin och hel inredning dock är baksätets ryggstöd solblekt och ett litet hål finns.

    Fin i lack några små skav finns och någon liten rostblåsa. Bilen omlackad i originalkulör på 80-talet då några barn hade repat den.

    En bil som vårdats ömt och är en trevlig representant av Saabs storsäljande modell 96.

Fordonsstatus: Itrafik 2018-05-28
Ursprungsbesiktning: 1968-11-19 (regbes)
Datum i trafik första gången: 1968-11-19
Besiktigad tom: -
Senast godkända besiktning: 2018-05-29
Körförbud: Nej
Årsskatt: -
Antal ägare: 2

Jämfört med föregångaren hade Saab 96 en större och starkare motor, en ny bakdel med större bakruta, ny instrumentpanel, rymligare bagageutrymme och ett rymligare baksäte som gjorde bilen femsitsig. År 1965 skedde en "ansiktslyftning" där bilen fick en modernare front. Man valde också att förlänga fronten för att göra plats för en större motor.

En 1,2-liters rak fyrcylindrig motor började utvecklas, men Saab fick i stället möjlighet att använda den V4-motor från Ford som bland annat återfanns i Taunus 15M). V4:an kom till 1967 års modell och möjliggjorde fortsatt försäljning efter en försäljningskris på grund av den omoderna tvåtaktsmotorn. Tvåtaktsmotorn fanns dock ändå kvar som ett alternativ fram till 1968 då den ersattes helt av V4-motorn. Ett arv från tvåtaktsmotorn var att alla 96:or hade frihjul. Den finessen hade införts för att skydda tvåtaktsmotorerna från skador till följd av motorbromsning Om motorn fortsätter att rotera utan bränsletillförsel får den inte tillräcklig smörjning, eftersom oljan blandas i bensinen. Med V4-motorn var den anledningen att använda frihjul borta, men många förare uppskattade möjligheten att växla utan att behöva trampa ner kopplingspedalen.

Förutom grundutförandet tillverkades även en mer påkostad och sportigare version som främst var avsedd för export: Granturismo 750 (1960-61), Sport (1962-1965) och Monte Carlo 850 (1964-1968).

For viewing the vehicle, contact Ted Gryth

email: ted.gryth@bilwebauctions.se
phone: +46 705 65 67 27

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service +46 31 933 331 or Ted Gryth +46 705 65 67 27