Trabant 601 S 2 Cylinder — 1988

Östblockets mesta ikon. Här en "Trabbi" som gått under 4 000 mil.

Frans Johansson

"Trabant i bruksskick med låg mätarställning. Oregistrerad i Sverige, handlingar saknas. Har stått på museum i 20 år."

11 000SEK
LOT NUMBER
10981
Frans Johansson

En sen Trabant i bruksskick. En originalbil med sliten interiör och dragkrok. Trabant började tillverkas under 1950-talet och blev östblockets försök att skapa en folkets bil.
Det här exemplaret har ovanligt mycket utrustning, bland annat: extraljus, dimljus bak, nackstöd och radio. Till bilen kommer också det gamla tyska ägardokumentet och ett handskrivet brev från föregående ägare till den svenske köparen. Säljs oregistrerad, utan utländskt registreringsbevis.

    1988

    38023 km
    19 / 26
    Manual Column shift
    Cloth
    White

    Bil från museum. Ej startad på grund av smuts i tanken. Funkade när den ställdes in i museet.

    Originalinredning med normala slitageskador. På baksidan av framstolar finns hål, innertak skadat. Originalklädsel på stolar är hel, men nu sitter en överdragsklädsel monterad som stoppning lossnat ifrån. Invändig rekond behövs. Smutsigt slitet bagageutrymme, fuktskadad matta.

    Kaross har stor mjuk buckla på vänster dörr. Liten buckla och rost vänster bak. Lackskav och skador finns runtom hela bilen. Bucklor på stötfångare fram och bak. Repig och sliten vindruta, övrigt glas i normalt bruksskick. Rutliter på båda dörrar trasig, bortsett från det är alla lister och belysning på bil i bruksskick.

    Ok, men sliten, bruksskick.

Östtyska Trabant började tillverkas 1957 och produktionen löpte på till 1991. Sammanlagt tillverkades drygt tre miljoner bilar och såldes framför allt i Östeuropa. Visionen var att skapa en folkbil och redan 1954 var första prototypen klar med Lioyd som förebild. På grund av den stora bristen på råvaror gjordes karossen i Duroplast.
Efter tidiga varianter kom i början av 1960-talet den Trabantmodell som kom att se likadan under hela den resterande DDR-tiden, nämligen Trabant 601. Trabanten var mycket liten och blev snabbt omodern. Bilen var framhjulsdriven och hade en tvåcylindrig motor av tvåtaktstyp, de sista årgångarna hade motorn en cylindervolym på 0,6 liter med en effekt på 26 hk. Utvecklingen under den resterande tillverkningstiden sträckte sig enbart till några få detaljer. Den fanns även i en kombiversion. Namnet Trabant togs fram genom en undersökning och betyder reskamrat.