Plymouth Sport Fury V8 — 1967

Plymouth toppmodell 1967 – med den stora V8:an på 383 kubiktum. En solid och pålitlig jänkare!

Jens Hasselholm
Jan Byström

"En bra vagn, i stort sett rostfri och bra att bygga vidare på eller bruka som den är."

96 500SEK
LOT NUMBER
11571
Jens Hasselholm
Jan Byström
Valuator coordinator

Toppmodellen från Plymouth – med 383-motor och stryktålig Torqueflite. Det här grundsolida och pålitliga exemplaret importerades 2015 från USA av nuvarande ägaren – och går utmärkt. Detta är ett välutrustat Fury men som skulle må bra av en ny lackering. Bilen är dock i princip rostfri.
Har på senare år kostats på med bland annat nya däck, nytt vinyltak och nya bromsar bak, elektronisk tändning, ny generator och ny oljekoppling till kylfläkten. En bra och frisk bil som kan bli riktigt fin.

    1967/1967
    2015-06-17
    766714 miles
    242 / 330
    Auto
    Leather
    Blue

    Motor startar och går ok. Växellåda känns ok. 80-procentiga däck. Oskruvat, orenoverat original bruksskick under bil. Snyggt och välhållet motorrum. Höger ventilationsfönster ur funktion. Vänster ventilationsfönster går trögt. Endast elhiss höger fram fungerar. Stolsjustering förarstol fungerar fram/bak men ej någon annan funktion.

    Förarstol lite nedsutten. Stolar fram och soffa bak är hela och i bra skick. Lite slitageskador samt fläckar. Innertak hänger. Dörrsidor är fläckiga och skador finns. Nyare golvmatta i fint skick. Ratt sprucken. Stor spricka i instrumentpanel. Reglage och knappar i bruksskick. Bagagerum i sämre originalskick. Justeringsratt till backspegel lös i förardörr.

    Rak och fin kaross. Solskadad lack, bubblig och saknas klarlack. Finns någon repa/lackskdada. Fint, felfritt vinyltak. Krom i finare bruksskick. Repig vindruta.

    Fungerande bil i bruksskick. Behöver lite tekniskt underhåll för att allt ska fungera. Bil är komplett och ett bra ämne för renovering om man önskar.

Fordonsstatus: Itrafik: 2015-06-23
Ursprungsbesiktning: 2015-06-17 (regbes) (Ombes:20150624)
Datum i trafik 1:a gång: 2015-06-23(670101)
Senast godk besiktning: 2017-10-18
Körförbud: Nej
Skattepliktigt: Nej

Med den nya generationen 1965 återvände Fury som Fullsize – i och med Chryslers C-plattform. Fury såldes antingen som basmodellen Fury I medan Fury II och III var lyxigare med mer tillbehör.
Till 1967 redesignades karossen med skarpare linjer och nosen med de dubbla strålkastarna var kurvigare med lamporna längre in i karossen. På grund av de välkända amerikanska allt hårdare säkerhetslagarna kom nu också bromssystemet med dubbla kretsar och bättre bälten.
Fury blev ett modellnamn som kom att nyttjas länge av Plymouth. Fury introducerades redan 1956 och varade ända till 1989.