Husqvarna MOD KAF 256A 245 cm3 — 1968

En lågmilad civilregistrerad militär ordonansmotorcykel med skidor.

Johan Ålander

"En skidbra motorcykel."

20 500SEK
LOT NUMBER
12535
BOLLNÄS
25 - 35 000 SEK
Johan Ålander

"En skidbra motorcykel."

En svensk ikon i det kallakrigets tider. En MC-ordonans skulle komma fram i alla lägen med viktig information. Därför skulle motorcykeln var stark, stabil och pålitlig. För vinterbruk monterade man på skidor för att föraren skulle kunna hålla högsta möjliga fart även i dåligt väglag och kurviga vägar. Om man mot förmodan skulle få driftstörningar fanns en fast monterad tankväska full med verktyg och förnödenheter.

    1968
    1990-06-15
    1934 km
    ALS036
    688093
    11 / 15

    Grön

    Hastighetsmätare fungerar ej. Läckage framgaffel. Startar och går.

    Militärt bruksskick. Skav och repor finns

    En lågmilad militär MC i bra bruksskick som kräver uppstartsservice.

Fordonsstatus: Avst 2012-09-25
Ursprungsbesiktning: 1990-06-05 (regbes)
Datum i trafik första gången: 1990-06-15
Besiktigad tom: - 2006-05-31
Senast godkända besiktning: 2004-05-15
Körförbud: Ja
Antal ägare: 1

En ny motorcykel för försvaret köptes in från Husqvarna 1968. 1 000 motorcyklar köptes, dessa fick benämningen Mc 256. Motorcykelmodellen togs fram speciellt för det svenska försvaret.

Mc 256 såldes ut från försvaret i början av 1980-talet. Orsaken till den tidiga utfasningen var dyra reservdelar och en därmed höga underhållskostnader. De dyra reservdelarna kom sig av att endast 1 000 motorcyklar producerades, ingen försäljning i övrigt förekom av modellen. källa:Smålands Militärhistoriska Sällskap

For viewing the vehicle, contact Johan Ålander

email: johan.alander@bilwebauctions.se
phone: +46 705 80 91 17