Volkswagen 1200 — 1956

Charmig Ovalruta med försiktig patina. Orenoverad (omlackad) originalbil. De rätta originaltillbehören bidrar till den fantastiska känslan! Endast 5 ägare! Mycket fint samlarobjekt.

Jan Byström

"Snygg och prydlig bil, byt matttor, tvätta klädsel och putsa upp den så blir den i toppskick."

142 000SEK
LOT NUMBER
11128
250 - 300 000 SEK
Jan Byström

Någon gång ommålad i sin originalkulör Stratos silver. För övrigt orenoverad originalbil med få ägare. Mätarställningen kan eventuellt stämma (3 580 mil)!! Lacken i bruksskick med några små märken och repor, vettigt krom och inredning i bra bruksskick. Packningar i förgasare och bränslepump, bromscylinder oljebehållare bytta i mars 2016. Mysig bil med en del patina. Inredningen har mindre slitage på sina håll men förstärker känslan av orörd bil. Ett mycket charmigt exemplar med tidstypiskt takräcke och Hella-backljus.
Takräcket följer med.

    1956/1956
    1955-10-17
    35809 km
    ADM867
    10962245
    22 / 30
    4-vxl
    Clothe
    Stratos Silver

    Gummi på höger torkarblad saknas. 90% däck. Allt verkar fungera ok. Blött/droppar under bil bak. Bilen är i bruksskick under. Rent original motorrum.

    Orenoverad Orignalinredning! Förarstol lite nedsutten, mindre repor finns på instrumentbräda. Golvmatta har slitagehål. Samtliga stolar, dörrsidor, innertak mm är helt med normalt slitage. Bagagerum rent och snyggt, original -klädsel ngt dålig passform.

    Omlackerad kaross. Någon bula på höger sida, och några bulor på vänster sida. Några korn/bubblor finns i lack samt att lackyta kan upplevas som lite "grov", inte bra yta på vissa ställen. Tvätt/polerrepor finns, större repa på höger sida. Gummilister på skärmar lackerade. Fint chrome -stötfångare bak lite början till rost. Övrigt krom har någon skada samt mindre repor. Repig vindruta & stenskott. Gummilister i bra skick, dock mycket färg efter lackering på dessa.

    Omlackerad bil med 85% slutfinish. Invändigt original i bra skick som ska bevaras, Åtgärda eventuellt läckage under bil så är den klar för att användas.

Fordonsstatus: I trafik 2009-07-27
Ursprungsbesiktning: 1955-10-17 (typbes)
Datum i trafik 1:a gång: 1955-10-17
Senast godk besiktning: 2011-07-04
Körförbud: Ja

Inför 1955 års modell bjöds det på ny klädsel och böjd växelspak. Samtidigt hade man gjort om formen på bränsletanken för mer plats till bagage. Senare under året infördes avgassystemet med dubbla pipor, ny ratt och stolar enklare att justera.
1955 passerade Volkswagen en miljon tillverkade bilar och det här året var Scania-Vabis i Södertälje världens största VW-importör. Märkesåret 1955 startade även tillverkningen av Karmann-Ghia.

· Thursday 20 October at 15:00 to 19:00

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service +46 723 705928..