Volkswagen 1200 1/11 Lim — 1959

Ovanligt välvårdad och fin 59:a med många tillbehör. Sista året med blinkerspilar.

Jan Byström

"Ingen rost, välservad och snygg bil som fungerar felfritt. Full historik."

105 500SEK
LOT NUMBER
11445
110 - 140 000 SEK
Jan Byström

Volkswagen i mycket fint skick. Bilen åldes ny i Sverige i juli 1959 och har sedan dess bara haft tre ägare. Nuvarande köpte den 1972 – och då hade den gått 550 mil och nu 24 000 dokumenterade mil. Bilen som totalrenoverades av nuvarande ägares make mellan 1989-1992 är fortfarande mycket fin i kaross och lack. Det finns dock några lackskador som är penselbättrade, några korn i klarlacken samt en del ytliga repor. Kromet är i bra skick.
Bland utrustningen märks särskilt takräcket, originalradion, backljuset och det formsydda regnskyddet med dragkedja för takräcket. Till bilen hör också två typer av bagageräcken att montera bakom motorluckan.

    1959/1959
    1959-01-01
    40470 km
    GFY066
    2500982
    22 / 30
    Beige Clothe
    Röd

    Startar lätt och går bra. Växellåda, koppling, bromsar känns ok. Belysning, rutor, mm fungerar ok. Sidoblinkers fungerar.Under är bil välhållen och rundsmörj - finare bruksskick. Oljefukt finns. Rent och snyggt motorrum. 70% däck kvar.

    Originalklädsel är något sliten, bla hål i förarstol. Sitter överdragsklädsel på stolar som matchar bilens kulör. Dörrsidor, innertak, golvmattor i mycket fint skick - bara något mindre slitage. Slitna tätningslister. Ratt, växelspak & reglage har normalt användarslitage-patina.

    Mycket välhållen bil med bra lack. Några mindre inbuktningar och repor finns.

    Mycket fin bil som fungerar felfritt. Välutrustad. Inget arbete krävs, bara att köra och underhålla.

Fordonsstatus: I trafik 1994-05-01 (Konvert)
Ursprungsbesiktning: 1959-01-01 (typbes)
Datum i trafik 1:a gång: 1959-01-01
Senast godk besiktning: 2017-06-05
Körförbud: Nej

Volkswagen Typ 1 behöll sin grundform men i praktiken kom det nyheter varje år. 1959
var sista året för blinkerspilarna. Nytt var också krängningshämmaren och den förstärkta kopplingen. Året innan hade rullgasen ersatts av en vanlig pedal men en större nyhet var den stora bakrutan. Det skulle dock dröja ytterligare två år innan det var dags för helsynkroniserad växellåda och 34 hästkrafter istället för 30.

· Thursday 20 October at 15:00 to 19:00

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service +46 723 705928..