Honda ATC 200E Swampbike — 1984

Tuff kultmaskin på tre hjul. Har tidigare tjänstgjort som dragfordon på Cirkus Scott!

Jan Byström

"Swampbike i bra bruksskick – och som fungerar som den ska. Idag ett eftertraktat och kul kultfordon."

22 000SEK
LOT NUMBER
11281
STAFFANSTORP
30 - 39 000 SEK
Jan Byström
Valuator coordinator

En av motorvärldens roligare ikoner. Denna stryktåliga bruksmaskin både går bra och är i bra bruksskick. Detta exemplar har tidigare levt ett kringflackande liv som hjälpreda åt Cirkus Scott – vilket sannolikt inneburit allt från att dra släplass med elefantgödsel till att spänna tältlinor. Denna kultiga Swampbike är en ATC200E som blev verkligt populär bland de amerikanska småjordbruken. The Big Red har en luftkyld fyrtaktare och är erkänd för sin flexibilitet.

    1984

    10 / 14
    Semi Auto 5 speed High/low

    Red

    Startar och går fint, växlar fint.

    Plasten sprucken vid bakskärmar, annars ett vettigt bruksskick.

    Snygg och prydlig, går fint.

I början av 1980-talet var Honda en tämligen produktiv tillverkare av trehjulingar med offroad-ambitioner. Startpunkten och den riktiga milstolpen var dock urmodern US90 – som tillverkades mellan 1970 och 1973. På vägen blev det både prestandamodeller och arbetshästar, och 1982 var tiden kommen för de amerikanska farmarnas egen favorit – The Big Red, ATC200E. I grunden handlade det om en utvecklad version av föregångaren ATC185 men med bättre vridmoment, längre hjulbas och än stöddigare hjul. Den luftkylda fyrtaktaren var nu förstorad till 192 cc kopplad till en femväxlad låda.
Första generationen ATC200E hann bara tillverkas i två år innan den utvecklade ES-versionen kom med backväxel och kedjedriften bytt mot axel.

Welcome to showroom:
·     Friday 7 September at 14-20
·     Saturday 8 September at 9-15

Showroom address: Mossheddingevägen 49  Staffanstorp

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service +46 723 705928 or Ted Gryth 46 705 656 727.
The collection must be done no later than Friday 28 September

General information about the condition of the items.
  • For this auction the MC are not declared as vehicles of daily/normal usage, rather they are described from a collecting perspective.