Kaiser Custom 6 Cylinder — 1951

Köptes ny av en radiohandlare i Tomelilla som ägde den långt fram på 1980-talet. Omlackerad men i övrigt orörd. Originalinredning i fantastiskt fint skick.

Frans Johansson

"Förutom lackeringen fint orört originalskick. Spännande modell som måste varit ovanlig på svenska vägar redan som ny."

135 000SEK
LOT NUMBER
10929
SKÅNES-FAGERHULT
115 - 140 000 SEK
Frans Johansson

Tidigare ägd av en radiohandlaren Radio-Karlsson i Tomelilla som sålde Grundig-apparater. Han brukade denna Kaiser långt in på 1980-talet. När han sålde den 1988 hade den hunnit gå 16 000 mil. När den kom till Jännaholm 1996 lackerades den om men är i övrigt orörd med mycket fin originalinredning med bara små spår av slitage. Självklart också utrustad med eftermonterad Grundig radio!
Totalt kom bara 400 bilar av totalt 145 013 exemplar till Sverige. Kaiser Custom valdes under två år i rad till världens vackraste bil vid Detroit Motor Show.

    1951/1951
    1951-04-14
    6825 mil
    FMT726
    39813
    85 / 114
    Manual Column shift
    Cloth
    Brown

    Ej provstartad. Senast godkänd på bilprovningen 2003. Härefter stått på museet. Bör fungera fint efter service.

    Snyggt omklädda säten och dörrsidor.

    Äldre omlackering som hållit bra, små blåsor och märken finns.

    Ovanlig bil som är i ett bättre än normalt bruksskick.

Fordonsstatus Avst 2007-08-31
Ursprungsbesiktning 1951-04-14 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1951-01-01
Besiktningsperiod - 2004-10-31
Senast godk besiktning 2002-11-07
Antal ägare 3

Henry J. Kaiser, var egentligen fotografen som under andra världskriget gjort stora pengar på krigsfartyg. Ihop med Joseph W. Frazer från Graham-Paige startade han biltillverkning under namnet Kaiser-Frazer Corporation. Tanken var bygga en bil, som skulle vara så billig att den kunde köpas av den vanlige amerikanen. Här i Sverige blev de också populära – kanske särskilt 1951 med den nya verkligt moderna karossen. Den nya karossen egentligen presenterats redan i början av 1950 lyfte man sig rejält med de långa svepande linjerna och den markanta skärningen av vindrutan. Motorn var den så kallade Supersonic sexan på 115 hästar.

Welcome to showroom·:
·     Sunday 17 June at 13-19
·     Monday 18 June at 15-20
·     Monday 25 June at 15-20

Showroom address: JÄNNAHOLM 8510, 280 40 Skånes Fagerhult

Hämtning sker efter tidsbokning. Vänligen boka tid genom att ringa till kundtjänst på 0705-656727.