Fiat 1200 Pininfarina Coupé 4 cylinder — 1958

Ett ytterst fåtal tillverkade och idag finns bara en handfull kvar. Denna fyrsitsiga Pininfarina Coupé såldes ny i Sverige och är idag ett fint renoveringsobjekt.

Jan Byström

"Mycket sällsynt bil med bra grund för en helrenovering. Bara få detaljer saknas för att den ska vara komplett."

50 000SEK
LOT NUMBER
11080
160 - 190 000 SEK
Jan Byström
Valuator coordinator

En mycket ovanlig fyrsitsig Pininfarina Coupé såld ny i Sverige. Bilen som bara haft fem ägare ställdes av redan 1970 och är idag ett fint renoveringsobjekt och krom som nyligen kromats om.
Nuvarande ägare har liksom Bilweb Auctions gått på djupet i jakten på information om modellen och konstaterar att den är mycket sällsynt. Enligt ägaren finns det maximalt en handfull kvar. Detta är en av dem. Denna Fiat 1200 med Pininfarina Coupé-kaross gjordes i två versioner, dels en tvåsitsig, dels en med plats för fyra som denna. Karossen som fortfarande har sin originallack är i bra grundskick och kräver lite rostlagning men inga omfattande arbeten. Inredningen i tyg är dock i sämre skick. Denna mycket udda och spännande italienare är komplett – och i köpet medföljer en del nya bromsdetaljer.

    1958/1958
    1958-07-02
    25720 km
    EAJ279
    423052
    40 / 54
    Cloth
    Red

    Elfel – händer inget när man vrider på tändningen. Framlampor lyser dock när man slår på belysning. Chassi och motorrum slitna. Rörigt elsystem som ej verkar helt original.

    Behöver kläs om, säten mattor, innertak är i dåligt skick. Fuktskadat. Dörrhandtag förardörr är trasigt och ligger löst i bilen, något reglage saknas.

    Delvis omlackerad, penselbättrad. Bucklor, repor, rost och lacksläpp finns. Rutlister torra och kromet är matt. Vindruta sprucken. Två hål i baklucka efter tidigare skylthållare. Stötfångare fram och bak, och strålkastarsargar jättefina (nya eller omkromade). Höger baklampa och centrumkåpa vänster bak saknas. Vänster backspegel ligger lös i bilen.

    99 procent komplett bil. Bra renoveringsobjekt.

Fordonsstatus Avst 1970-11-30
Ursprungsbesiktning 1958-07-02 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1958-07-02
Besiktningsperiod - 1960-07-31
Antal ägare 5

Carozzeria Pininfarina med hemadress Turin. Genom åren har många av de mest kända bilformgivarna jobbat för företaget som blivit ett av de mest kända inom karossdesign och byggande av konceptbilar.
De första bilarna ritades redan under 1930-talet och merparten av de italienska biltillverkarna har genom åren nyttjat Pininfarinas tjänster. Bland annat Fiat.
1957 introducerades Fiat 1100 på Turin Motor Show och snart kom 1200-modellen som fanns tillgänglig som Granluce Sedan, Cabriolet och Spider. Inför 1959 moderniserades cabrioleten och coupén med Pininfarinaritade karosser – inte alldeles olik Ferrari 250 GT Coupé.

· Tuesday 19 June at 13:00 to 18:00
· Tuesday 26 June at 15:00 to 20:00