Chevrolet 490 Touring 4 Cylinder — 1919

GM:s storkonkurrent till Ford Model T. Här en 490 Touring som kräver lite arbete för att komma ut på vägarna igen.

Frans Johansson

"Välhållen orenoverad bil som länge ingått i Sparreholms slotts samlingar."

50 000SEK
LOT NUMBER
11066
Frans Johansson

Patinerad och aldrig helrenoverad 490 Touring. Detta exemplar som har mycket kvar av sin originalsjäl är någon gång omlackerad men har idag en del bucklor, skav och lacksläpp. Sätet fram är omklätt och i bra skick, medan övriga inredningen bär spår av 90 års användande. Motorrum, chassi och axlar verkar genomgånget. Lite mekaniskt arbete krävs innan uppstart och ytterligare lite mer om man vill få den riktigt fin.
Tillhör Sparreholms omfattande samlingar och säljs oregistrerad. Med hjälp av det gamla registreringsnumret W417 kan man ansöka om ursprungskontroll och sedan göra en registreringsbesiktning för att få nya registreringsskyltar.
Serva upp bilen och byt sufflett och kör. Eller, renovera bilen till utställningsskick. Detta är också en lämplig bil för en rullande renovering. Okej helhetsintryck och en mer lättkörd bil än till exempel Ford Model T. Enligt uppgift finns det bara ett 20-tal 490 Touring kvar i landet.

    1919

    2095 km
    15 / 20

    Black Leatherette
    Black

    Bil ej provstartad. Motorrum, chassi, axlar verkar renoverat och genomgånget. Rent och snyggt. Batteri saknas. Avgassystem löst eller ej fastmonterat. Tändstift lösa. Däck nya, 95 procent kvar.

    Säte fram omklätt, i bra skick. Säte bak behöver kläs om. Matta golv bak ej original. Dörrsidor, matta fram och pedaler i slitet bruksskick. Trägolv fram ej komplett. Ratt, reglage, instrumentering i ok skick.

    Runt hela bilen finns små bucklor, skav och lacksläpp. Träfälgar i ok skick – höger fram behöver justeras. Omlackerad. Suflett behöver renoveras/bytas bl a saknas ruta bak. Kylarlock saknas. I övrigt verkar den komplett utvändigt.

    Välskött bil i ok bruksskick. Lite mekaniskt arbete krävs innan uppstart och ytterligare lite mer om man vill göra den exteriört och interiört snyggare. Trevlig patina som den är.

Säljs oregistrerad. Gamla reg-numret var W 417. Med hälp av detta kan man ansöka om kopia på gamla registreringsbeviset och med detta ansöka om ursprungskontroll, för att sedan göra reg-besiktning och få de nya skyltar.

· Tuesday 19 June at 13:00 to 18:00
· Tuesday 26 June at 15:00 to 20:00