Volkswagen Golf Cabriolet 1.5 — 1980

Härlig klassisk sommarbil, lite körd och normalt skick.

Ted Gryth
Valuaror

"Trevlig sommarbil som med lite lackbättring och polering kan bli riktigt fin."

Brokered info_outline
The object is sold after negotiation or negotiation is in progress
LOT NUMBER
11867
OLOFSTRÖM
45 - 60 000 SEK
Ted Gryth

Denna bil köptes av nuvarande ägare 2003, då hade den rullat ca 8000 mil. Den har sedan dess rullat ca 3000 sommarmil. Bilen går fint men har lite blessyrer, små lackskador som kan vara lämpliga att fixa efter denna säsong.

    1980/1980
    1980-06-10
    118430 km
    ARB587
    15A0809743
    55 / 75
    Tyg
    Silver

    Går bra, nyservad och ny bakre ljuddämpare.

    Hel klädsel som behöver en tvätt. Instrumentpanel sprucken på ovansidan.

    Fin lack, dock börjar det komma rostblåsor på sina ställen (kanter). Suffletten fin, utbytt på 90-talet.

    Körklar entusiast bil, med lite blessyrer.

Fordonsstatus: Itrafik 2002-08-22
Ursprungsbesiktning: 1980-06-04 (typbes)
Datum i trafik första gången: 1980-06-10
Besiktigad tom: 2019-12-31
Senast godkända besiktning: 2017-12-23
Körförbud: Nej
Årsskatt: -
Antal ägare: 7

Volkswagen Golf är en bilmodell från Volkswagen lanserad 1974 som årsmodell 1975. Segment: A.

Bilmodellen har efter lanseringen blivit en av världens mest tillverkade och därför har storlekssegmentet dit modellen hör i vissa länder kallats för Golfklassen. I USA brukar Golf (kallad VW Rabbit) sortera under den så kallade kompaktklassen.

Volkswagen hade länge litat till "Bubblan" men i början av 1970-talet var den föråldrad och behövde ersättas av en ny försäljningsframgång. Tidigare försök till en efterträdare hade varit tämligen misslyckade. Volkswagen Golf blev dock en efterlängtad succé och idag är den inne på sin sjunde generation. Den första generationen slutade tillverkas i Europa 1984, men i Sydafrika fortsatte produktionen av Golf Typ 1 ända fram till 2009 under namnet Volkswagen City Golf. Namnet Golf kommer från Golfströmmen i likhet med andra VW-modeller som namngetts från vindar (Passat, Scirocco osv)

I USA och Kanada kallades bilen Volkswagen Rabbit 1974–1984. Modellen var tekniskt sett identisk med de europeiska golfarna, men hade en högre standardutrustning, samt strålkastare och stötfångare som uppfyllde de amerikanska säkerhetskraven. I USA och Kanada kallas Golf åter Rabbit sedan modellens nylansering år 2006.

Welcome to the showroom at Brocenter in Olofström

·    Monday 24th June at 15:00 to 19:00

Address: Olofström, Brostugevägen 1, 29342 Olofström
Contact Ted Gryth +46 705 65 67 27 or Ulf Olsson +46 706 34 05 12

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling Ted Gryth +46 705 65 67 27, Ulf Olsson +46 706 34 05 12 or our customer service +46 31 933 331