View video

Austin A55 Camebridge — 1957

Härlig engelsman som passar bäst på slingrande landsvägar.

Johan Ålander

"En äldre renovering i ett helt ok utförande. Nybesiktigad efter en längre tids stillestånd. Nyrenoverad broms och kopplingshydraulik. Skinnklädseln kräver uppmärksamhet. Bra exemplar för att komma in i gammelbilshobbyn. Skärmar ej lackade separat."

Brokered info_outline
The object is sold after negotiation or negotiation is in progress
LOT NUMBER
11916
ENKÖPING
60 - 75 000 SEK
Johan Ålander

En engelsk medelklassbil i det övre skiktet. Trivsam Austin som sänder tankar till efterkrigstidens engelska landsbygd. Med ratten på vänstersida flyttas man snabbt tillbaka till det sena femtiotalets svenska småstäder där de inte var en ovanlig syn. Med manuell rattväxel förutsattes föraren att ha bättre kontroll på sitt fordon då blicken ej behövde sänkas mot golvet för att lokalisera växelspaken. Med sina 13-tumshjul och 52 hästkrafter frammanande ur den 1 489 cm3 stora fyrcylindriga toppventilmotorn får man en bekväm och lagom snabb resa.

Denna bil finns att beskåda hos Mel`s Garage i Enköping. För öppettider se länken.
https://www.mels.se/garage/kontakta-oss/

    1957/1957
    1957-01-01
    31370 km
    DAJ954
    HS6L16260
    38 / 52
    4-vxl/rattväxel
    Skinn
    Ljusblå

    Nybesiktigad med renoverad broms och kopplingshydraulik.

    I huvudsak en bra inredning. Skinnet är mycket torrt och har framför allt i baksätet skador.

    Äldre renovering. Ett härligt bruksskick. Ser bra ut på tre meters avstånd. kromet är porigt

    En användbar bil i ett trevligt bruksskick som med lite arbete kan bli ännu bättre. Men den duger absolut att färdas med i varande skick. Baksätes dynan har skador som gör det lättare att hitta en annan dyna än att försöka laga den.

Fordonsstatus: Avst 2002-06-13
Ursprungsbesiktning: 1957-01-01 (typbes)
Datum i trafik första gången: 1957-01-01
Besiktigad tom: -
Senast godkända besiktning: 2019-06-17
Körförbud: Nej
Årsskatt: -
Antal ägare: 9

For viewing the vehicle, contact Johan Ålander

email: johan.alander@bilwebauctions.se
phone: +46 705 80 91 17