Yamaha XV1100 Virago — 1997

Säljs till förmån för stiftelsen Lean On Me med eventet Stora Ba(r)ndagen / Racing Rascals. Välvårdad och lågmilad Virago. Yamahas okomplicerade och storsäljande svar på customtrenden och HD-boomen på 90-talet.

15 000SEK
LOT NUMBER
12953
ESKILSTUNA

Har inte körts se'n 2016 och är därför inte besiktigad. Väskorna på bilden finns inte kvar. Hojen är startad, provkörd och går som den ska.

    1997/1997
    1997-03-12
    18210 km
    41 / 56

    Röd/svart

Racing Rascals event Ba(r)ndagen är ett av Sveriges mest uppmärksammade bilevent och utan tvekan det största eventet av sitt slag. Under de återkommande dagar då eventen genomförs uppfyller ett 100-tal superbilsägare önskedrömmar åt barn som fått det jobbigt i livets start. Det kan vara en svår sjukdom, olycka, eller sociala problem med mera. Den här dagen är de och deras familjer VIP-gäster på Sveriges bästa banevent och får åka i vilka bilar de vill, Ferraris, Lamborghinis, Porschar, och alla andra superbilar man kan tänka sig. På kvällen hålls en välgörenhetsauktion med skänkta värdefulla objekt där 100% av intäkterna går till välgörenhet. Mottagare av pengarna är Stiftelsen Lean On Me som är tätt sammanvävd med Racing Rascals. I Stiftelsen stadgar kan man läsa följande: Stiftelsens ändamål är att stötta, stimulera och förbättra livskvalitén för barn och ungdomar, som genom sjukdom, olycka, eller social misär har fått en hård och orättvis start i livet. Stiftelsens ändamål ska fullföljas bland annat genom positiva och inspirerande upplevelser, men också genom fadderskap, där barn och ungdomar får långsiktigt stöd av inspirerande människor som varit i samma sits som dem, och tagit sig vidare. 100% av Stiftelsens arbete ska fokuseras på barn och ungdomar i Sverige.