Volvo TGB 11 C303 B30A — 1975

Ett mycket fint och väl bevarat exemplar av Volvos klassiska TGB 11. Med den här tar du dig fram överallt!

Jens Hasselholm

"Bra skick både maskinellt som interiört och exteriört. Ett mycket fint exemplar."

68 000SEK
LOT NUMBER
11425
Jens Hasselholm

Denna fyrhjulsdrivna TGB 11 var i Försvarsmaktens ägo fram till 2013 då den köptes av en privatperson och registrerades in för civilt bruk. Den har sedan dess inte rullat många mil och har mest stått uppställd inomhus vilket syns på skicket. Bilen fungerar som den ska och är bland annat utrustad med lucka i taket, öppningsbar framruta, bogseranordning fram, yxa, spade och sökarlampa.

    1975/1975
    1976-08-23
    34773 km
    86 / 117
    Galon
    Green

    Startar lätt och går bra. Växellåda, koppling, bromsar känns bra. 30 procentiga däck. Bruksskick under bil, lite oljefukt finns. Motorrum i bruksskick. Vänster vindrutetorkare bristfällig funktion. Innerbelysning delvis ur funktion.

    Fram är bil hel och komplett, använt skick. Bak har stolar lite hål/slitet samt bucklor och repor. Handtag bak löst samt innertak hänger något. Lastutrymme bak i använt bruksskick.

    Bilen är använd men i bra skick. Bucklor och skador finns. Lackmärken och lackbättringar. Färg på gummilister. Lite rost på några ställen. Sidorutor bak och bakruta mycket repiga och matta.

    Bra bruksskick, Mycket tillbehör. Klar att användas.

Fordonsstatus Avst 2016-11-01
Ursprungsbesiktning 2013-12-23 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 2014-01-29(760823)
Besiktningsperiod - 2017-09-30
Senast godk besiktning 2015-09-21

Försvaret började under 1960-talet diskutera en ersättare till Pltgb 903 – Valpen. 1967 påbörjades arbetet kallat "Projekt 4140". Den nya terrängbilsgenerationen omfattade ett flertal varianter både två, tre och fyraxliga. Senare kom dock den fyraxliga åttahjulsdrivna och fyraxliga medan den sexhjulsdriva versionen ströks ur programmet. Kvar blev de tvåaxliga fyrhjulsdrivna och treaxliga sexhjulsdrivna varianterna. Tgb 11 har två axlar, medan Tgb 13 och 20 har tre. Fordonen som har Volvos raka sexcylindriga B30 driver normalt sett bara på bakhjulen, men framhjulen kan kopplas in för att få drivning på alla hjulen. Vakuumstyrda differentialspärrar finns även på alla modeller.