Volvo PV 57 6 Cylinder — 1938

1930-talspickup på PV 57-chassi. Karossen byggd av en lokal karosserimakare i Brunflo. Idag prydligt renoverad. En fin reklamfirma för allt från mikrobryggeri till transportfirma.

Jens Hasselholm

"En fint renoverad lastbil som fungerar som den ska, några små detaljer skulle behöva lite översyn men i stort i ett mycket bra skick."

260 000SEK
LOT NUMBER
11249
Jens Hasselholm

Bilen byggd i ett exemplar av en karosserifabrik i Brunflo och rullade i slutet av 40-talet hos Indalälvens Regleringsförening i Östersund. Nuvarande ägare renoverade den till nuvarande skick i början av 2000-talet. Har efter detta medverkat på diverse utställningar och träffar. Bromsar behöver justeras.

    1938/1938
    2013-06-17
    22127 km
    63 / 84
    Manaul
    Vinyl
    Blue

    Motor startar lätt och går bra. Växellåda och koppling känns ok. Rent och snyggt motorrum. Under bil ser man att det är gjort en profesionell/snygg genomgång och renovering med mycket nya delar. 90-procentiga däck. Innerbelysning ur funktion. Vindrutetorkare ur funktion. Bränsle- och tempmätare osäker funktion. Bromsar drar åt höger.

    Original innertak och solskydd? – är flammigt och smutsigt, kul patina. Dörrsidor och bakvägg har några mindre slitagemärken. Dörrhandtag tejpade. Fin omklädd soffa. Golv omklätt med gummimatta. Fina dörrlister. Pedaler, ratt, växelspak åldersslitage. Repig lack på instrumentpanel. Trä runt rutor i bra skick – någon spricka finns. Eftermonterade, ej original knappar på instrumentpanel. Hål i instrumentpanel efter tidigare monterade lampor eller reglage. Tvåt tändningslås finns – ett är eftermonterat och det är inkopplat och används.

    Rak och fin kaross. Lack är kornig/damm i klarlack. Finns några mindre lackskador/lacksläpp/repor. Kromdetaljer i bruksskick – något matt och mindre repor. Kromsläpp på kylargrill. Flak/träflak i mycket bra skick, oljat golv och målade fällbara lämar. Originalfälgar i bruksskick, lite skador finns. Tätning/silikon runt vindruta är inte jämn. Fina renoverade fotsteg.

    Mycket bra genomgången bil. Färdig att använda. Vill man ha det 100 procent krävs troligtvis omlackering och lite annat smått estetiskt.

Fordonsstatus Itrafik 2013-09-30
Ursprungsbesiktning 2013-06-17 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 2013-09-30
Regnr tidigare använt Ja
Senast godk besiktning 2013-09-26
Körförbud Nej
Antal ägare 1

PV 57 var chassi-modellen av Volvos stora bil som tillverkades mellan 1936-1945. PV-familjen togs fram efter önskemål från Volvos återförsäljare om en mindre och något billigare bil, detta för att stå sig bättre i konkurrensen med bland annat de storsäljande amerikanarna Chevrolet och Ford.