Volvo PV 544 B16A — 1958

Fin orenoverad bil med få ägare, har varit i samma familj i 25 år. Första årsmodellen av PV 544.

Jens Hasselholm

"Mycket fint samlarskick, endast obetydliga spår av årens brukande."

63 000SEK
LOT NUMBER
11569
Jens Hasselholm

Denna fina PV har rullat i Bohuslän och Västra Götaland sedan ny. Körd av äldre dam och alltid förvarad i garage. Säljs nu av dottern. Bilen är orenoverad men har en äldre omlack som fortfarande ser mycket fin ut. Kromdetaljer har lite prickar och lacken en del tvättrepor. Mycket fint helhetsintryck och bilen går jättebra på vägen.
Första årsmodellen av PV 544, med B16A-motorn och treväxlad låda.

    1958/1958
    1958-01-01
    91325 km
    44 / 60
    Clothe/Leatherette
    Black

    Bil startar lätt och går bra. Förgasare ser ny ut. Motorrum i bruksskick. 70 procent däck kvar. Slitna torkarblad. Under bil är det fint bruksskick, underredsbehandlad. Ny bakre ljuddämpare. Tanklock sprucket. Handtag förardörr något löst.

    Stolar, dörrsidor, innertak och dörrsidor har endast någon mindre sliltageskada och smutsfläck. Ratt hel men sliten, övriga reglage och instrumentpanel i normakt bruksskick. Golvmatta/gummimatta har sprickor och skador. Stoppning på instrumentpanel dålig passform på vänster sida. Bagageutrymme i prydligt renoverat originalskick. Emblem klistrat på handskfack. Buckla i plåt på vänster dörr.

    Rak och fin kaross. Lack har tvättrepor och mindre skador. Krom delvis slitet/matt. Vindruta sprucken. Gummilister torra/spruckna. Original navkapslar har lite bulor/skador.

    Bil som är i finare bruksskick, klar att köra. Fint helhetsintryck.

Fordonsstatus Itrafik 2005-05-04
Ursprungsbesiktning 1958-01-01 (typbes)
Datum i trafik 1:a gång 1958-01-01
Senast godk besiktning 2017-05-29
Körförbud Nej
Antal ägare 5

Volvo PV 544 A började tillverkas 1958, men det var inte svårt att känna igen formen från föregångaren PV 444 – även om de större rutorna och bakljusen delvis förändrade karaktären. Även inuti var det gott om nyheter med i princip samma instrumentbräda som i Amazon, hängande gaspedal och handbroms mellan framstolarna.
Volvo PV 544 A som tillverkades mellan 1958 och 1960 fanns i versionerna Standard, Special I, Special II och Sport. Den enklaste var Standard med B16A och treväxlad låda. Först i augusti 1960 presenterades B-modellen med helsynkroniserade växellådor som största nyhet.