Mitsubishi Pajero 4WD Kungens jaktbil! 3.0 V6 — 1990

Kung Carl-Gustafs gamla jaktbil! Fortfarande i ett jättebra skick. Har under många år tillhört Sparreholms förnämliga samlingar. Lämpligt samlarobjekt för kräsen royalist.

Jens Hasselholm

"En klassisk SUV med kunglig proviniens. Kungen var första ägaren under några år. Jättefint skick. Inga skador, ingen rost. Alltid parkerad inomhus och körd med chaufför under sina första år."

58 000SEK
LOT NUMBER
11106
80 - 120 000 SEK
Jens Hasselholm

Denna svensksålda Pajero med den stora treliters V6:an rullade i många år som kungens jaktbil men har sedan 2006 tillhört Sparreholms slotts bilsamling. Bilen är i ett bra och körbart skick – och går att bruka direkt, dock rekommenderas en service då den stått stilla under många år. Mätaren står på 26 000 mil men den ser ut som den gått max 15 000 mil, både på in och utsidan.
Ny grill och nya strålkastarsargar ligger i bagaget. Motorvärmare. Triplexdrag. Fyra extraljus och frontbåge. Automtiska frihjulsnav och två nedfällbara extrasäten i bagage.
Hasplåtar, varav den ena ligger i bagaget. Centrallås, larm med fjärr, elhissar och glastaklucka.

    1990/1990
    1990-02-23
    263900 Km
    OCJ571
    L146GWLJ550423
    104 / 139
    Manual Hi/Low gears
    Clothe

    Startar och går bra. Växellåda, koppling känns ok. Under bil, normalt bruksskick. Underredsbehandlad. Motorrum normalt bruksskick. 50-procentiga däck. Extra förbrukningsbatteri saknas.

    Fin och välhållen invändigt. Mindre användningsskador finns. Stolarna har en grå överdragsklädsel, originalklädseln har lite åldersslitage men är fortfarande hel. På instrumentpanel finns div hål och strömbrytare från tidigare monterad utrustning. Golvmattor är lite fläckiga på vissa ställen.

    Kaross och lack i bra skick, endast några mindre skador finns. Stötfångare sidesteps, frontbåge märken och skav (inget utöver bruksskick) Gummi och rutlister är delvis skadade och även omtätade med silikon.

    Komplett bil i finare bruksskick. Allt fungerar, behöver inget arbete.

Fordonsstatus Avst 2006-05-23
Ursprungsbesiktning 1990-02-23 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1990-03-12
Besiktningsperiod - 2019-10-31
Senast godk besiktning 2018-08-27
Körförbud Nej
Skattebefriad Nej
Skattepliktigt Ja
Årsskatt 3269 Kr

Denna första generationens Pajero gjorde sin debut på Tokyo Motor Show 1981 och lanserades sedan i maj 1982. Den modell som var först ut var den kortare tredörrars-versionen. Den längre femdörrars-varianten kom först 1983. Modellen fick under åren ett flertal olika motoralternativ och var i tillverkning hos Mitsubishi fram till 1991 då den ersattes av generation två.