Mercedes 450 SL V8 4,5L — 1975

En klassisk SL med den stora V8:an. Den här bilen har haft samma ägare i 18 år men körts mycket lite. Godkänd hos Bilprovningen i maj 2018 men just nu startar den inte. Behöver service och lite uppsnyggning invändigt.

Jens Hasselholm

"Bilen är i slitet bruksskick, ser ok ut på utsidan men är sliten i kupén och behöver service, körd i sommar men nu startar inte motorn."

67 000SEK
LOT NUMBER
11463
50 - 70 000 SEK
Jens Hasselholm

Bilen togs in till Sverige från USA och registrerades 1989. Här har den sedan haft två brukare under 1990-talet för att därefter övertas av nuvarande ägare år 2000. Han har sedan ägt och kört bilen de senaste 18 åren. Nu är bilen i behov av service-genomgång maskinellt samt invändig uppsnyggning (lösa detaljer, fläckig klädsel, mm, se nedan)
I USA var detta en storsäljare under 1970- och 80-talen. Inte minst tack vare Bobby Ewing i Dallas.
V8-motorn på 4,5 liter togs särskilt fram för USA-marknaden och är en stark och välbyggd motor. Nästan outslitlig. Här har den händige chans att köpa en tidlös klassiker som fortfarande ser bra ut men behöver putsas, städas och servas upp för att återfå sin forna glans. Mätaren börjar på 0 igen vid 100 000 miles. Mätarställningen är därför 137 000 miles, vilket motsvarar 22 900 svenska mil.
Utrustning: Eftermonterat ej original larm. Eftermonterade högtalare och baslåda. Original aluminiumfälgar. Ej original stereo. Elantenn. Elhissar. Ej original träratt. Träpaneler. Huvudströmbrytare monterad bak vid batteri. Servo. Vindrutespolning.

    1975/1975
    1989-06-27
    37380
    OJZ301
    10704412026352
    165 / 221
    Automat
    Textil/läder
    Blå

    Motor går runt, tänder ibland men startar ej -inga tekniska funktioner kontrollerade. Bruksskick under bil. Ny bakre ljuddämpare. Något är löst i vänster dörr. 50 procentiga däck. Original motorrum i bruksskick. Trasiga torkarblad. Enligt uppgift hade motorn ett knackade ljud innan den lämnades in, detta verkar dock inte vara relaterat till att den nu inte startar.

    Fint innertak. Övrigt inredning har skador, någon detalj saknas, sämre passform på flera detaljer, smutsfläckar. Eftermonterade ej original högtalare har gjort inverkan i dörrsidor och paneler. Glapp i framstolar. Ej original träratt. Instrumenthus är i ok skick. Bagagerum slitet bruksskick med div lös inredning.

    Kaross i ok skick. Någon lackskada, tvätt & polerrepor finns. Dålig passform på hardtop -stor glipa vid höger A-stolpe. Krom repigt, småskador. Gummilister/stötfångare har mindre skador. Spricka bakruta. Skada vänster framruta. Sliten/repig vindruta.

    Bil som är i slitet bruksskick exteriört men ser ända helt ok ut. Behöver teknisk genomgång samt invändigt arbete och maskinpolering för att bli bra och snygg igen.

Fordonsstatus Itrafik 2005-05-20
Ursprungsbesiktning 1989-06-27 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1989-06-27
Besiktningsperiod - 2020-04-30
Senast godk besiktning 2018-05-15
Körförbud Nej
Antal ägare 8

En av bilvärldens verkliga GT-klassiker. Mercedes-Benz öppna SL med 107-kaross blev en verklig långkörare med sina 18 år. Tillverkningen startade 1971 och löpte på hela vägen till 1989. När tillverkningen lades ner hade man tillverkat hela 260 000 exemplar.
107-generationen tillkom under en tid då de amerikanska myndigheterna kraftigt stärkte sina säkerhetskrav – vilket tvingade många av tillverkarna att ta i från tårna.
Hos Mercedes-Benz kallades 107 internt för pansarvagnen på grund av konstruktionen. Genom åren tillverkades SL med en rad motorer – både med sexor och V8.
SL fanns också som lyxcoupé och kallades då SLC och hade längre chassi än strikt tvåsitsiga cabriolet-versionen SL.