Ford Prefect Fordor 1.2 — 1952

En cool fyrdörrars med samma ägare i 30 år. Orenoverat originalskick och ingen allvarlig rost. Mycket charmig!

Krister Cervin

"Behöver teknisk startgenomgång men går runt. Kan med enkla medel bli en jättefin och kul hobbybil. Ovanligt fin helhet. Svensksåld, har bara gått drygt 9 000 mil."

24 000SEK
LOT NUMBER
11532
Krister Cervin

Bilen har varit varit i samma ägo sedan 1988 och är nu i behov av teknisk service av bromsar, tändning och bränslesystem för att vakna till liv. Mysig patina och gott om originalkänsla även om den delvis fått ny lack någon gång i världen. Ingen allvarlig rost och originalinredning utan skador på klädseln. En mycket mysig bil att bevara som den är. Extrautrustad med tidstypiskt värmepaket från K-L Monitor. Original instruktionsbok följer med.

    1952/1952
    1952-01-01
    9231 mil
    22 / 30
    Galon
    Blue

    Bil startar ej – inga funktioner testade. Batteri saknas.Motorn går dock runt men bilen tänder inte. 80 procentiga däck. Motorrum och under bil i ok bruksskick.

    Instrumentpanel, ratt, reglage i fint bruksskick. Troligtvis originalinredning. Bagagerum i original bruksskick. Torra gummilister. Innertak fläckigt. Övrig inredning något smutsig och normalsliten men ok.

    Originalkulör, vissa delar omlackerade för många år sedan. Fint patinaslitage finns. Stenskott och repor i vindruta.. Gummilister torra. Tanklock och stötfångare har små ytrostprickar, övrigt chrome i bra skick med behöver poleras. Fotsteg slitna, torra gummimattor.

    Kräver service och uppstartsöversyn för att kunna användas. Trevligt välvårdat intryck trots ovan anmärkningar.

Fordonsstatus Avst 2002-02-07
Ursprungsbesiktning 1952-01-01 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1952-01-
Besiktningsperiod - 1996-05-31
Senast godk besiktning 1994-05-25
Körförbud Ja
Antal ägare 3

Ford Prefect producerades av Engelska Ford mellan 1938 och 1961 som en mer exklusiv version av Ford Popular och Ford Anglia-modellerna. 1949 presenterades en uppdaterad version, E494A. Bilen hade nu fått körriktningsvisare och ännu en ny kylarmaskering, men den behöll sina fristående strålkastare och under skalet fanns fortfarande ett separat chassi med stela hjulaxlar upphängda i tvärliggande bladfjädrar och mekaniska bromsar.
I ett test av den brittiska tidningen The Motor 1948 hade den topphastighet på 98 km/h och kunde accelerera från 0-80 km/h på 22,8 sekunder. En bränsleförbrukning på 8.5 L / 100 km registrerades. Testbilen var utrustad med läderklädsel kostade då 412 brittiska pund.