Ford Model A Phaeton 4 Cylinder — 1929

Härligt patinerad Phaeton med fin historia som sträcker sig från Argentina, via Danmark till Dalarna i Sverige.

Jens Hasselholm

"En älskad A-Ford med fin patina. Väl omhändertagen men inte för fin för att njuta av."

85 000SEK
LOT NUMBER
11030
Jens Hasselholm

Mysig Ford Model A i lagom brukbart skick. Nuvarande ägarens far köpte bilen i början av 1990-talet i Danmark. Från början har dock denna Phaeton levt sitt liv i Argentina – vilket förklarar varför ratten sitter på fel sida. Efter en grundlig renovering togs bilen åter i bruk 1995, och eftersom ägaren hela tiden månat om bilens själ fick den ny lack med fin patina redan från början. Inredningen i skinn gjordes också i samband med renoveringen och bär idag spår av åren som älskad och väl använd hobbybil. Brevet från dottern som nu äger den säger det mesta: ”Som barn kan jag minnas de utflykter som vi haft med A-Forden och jag kan berätta att man aldrig sover så skönt som när man vaggas till ro på golvet vid baksätet nedbäddad i filtar en ljummen sommarkväll.” På senare år har dottern tagit över och nyttjat A-Forden som sommarbil – som troget startat i alla väder.
Detta är en väl omhändertagen – och relativt ovanlig Pheaton med krom i bra skick och fin sufflett.

    1929/1929
    1995-05-03
    1260 km
    29 / 39
    Leather
    Green/Black

    Provstartad, startar och går. Ombyggd med startknapp.
    Oljefukt finns. Utseendemässigt motor, chassi och bromsar i bruksskick.

    Omklädda stolar och dörrsidor i läder. Fint utfört arbete. Normalt slitage och fläckar, samt några mindre skador. Instrumenthus rostigt. Eftermonterade knoppar och reglage. Ej originalratt. Renoverat golv i bra skick – ej original tygmatta på golv. Dörrstopp höger fram och bak på höger sida trasiga.

    Komplett bil. Omlackerad. Kaross har mindre bucklor, lacksläpp och småskador. Krom i bra skick, bara någon mindre rostfläck. Dörrhandtag normalt slitage (ytbehandling borta). Vindruta verkar ny. Suffletten ny.

    Bil i bra bruksskick.

Fordonsstatus Itrafik 1998-12-23 (Konvert)
Ursprungsbesiktning 1995-05-03 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1995-05-04
Besiktningsperiod -
Körförbud Nej

Ford Model A kom 1927 och blev efterträdaren till T-Forden. Model A var Fords första bil med broms och frikoppling som vi är vana vid. Det här blev Fords andra stora succé. I februari 1929 hade man sålt två miljoner A-Fordar utrustade med en rad olika karosser. När produktionen lades ner 1932 för att ersättas med Model B hade man byggt nästan fem miljoner stycken.
Under huven på A-Ford satt en fyrcylindrig vattenkyld radmotor på 40 hk och till den en treväxlad osynkroniserad växellåda.