View video

Dodge Six Touring Sedan SWB 3.3 — 1938

Bilen har haft samma ägare i 44 år. Startar och går fint. Karossen är i ok bruksskick men inredningen är sliten och behöver kläs om. Svensksåld bil som gått i Skånes skonsamma klimat.

Jens Hasselholm

"Bilen är i ett bra fungerande maskinellt skick. Motor startar lätt och går fint. Växellåda och bromsar känns ok. Karossen har klarat sig bra men inredningen har passerat sin bäst före datum."

58 000SEK
LOT NUMBER
11285
Jens Hasselholm

En ganska orörd Dodge i originalskick som körts mycket lite de senaste åren. Har varit i samma ägo sedan 1974, säljs av åldersskäl. Går ok maskinellt Äldre omlack som fortfarande ser ganka bra ut men några rostfläckar finns. Sliten invändigt.

Detta är ett fint projekt att ta över – med nyomklädd inredning och polering och lackbättring blir detta en riktigt fin samlarbil.
Den patinerade lacken är egentligen ok som den är. I det närmaste en helt komplett bil som ger ett coolt intryck. Känns som en hårding, en "true survivor" som de säger over there!
En nyckel till bagage. Två nycklar till förardörr och tändningslås. Reservhjul.

    1938/1938
    1938-12-17
    156864
    60 / 82
    Clothe
    Blue

    Motor startar lätt och går fint. Växellåda och bromsar känns ok. Bruksskick under bil. Motorrum i original slitet oskruvat originalskick – delvis rörigt kablage. Ser ut att läcka från vattenpump.. Vevar till fönsterrutor bak saknas. Ruta VB ej helt stängd. Reflex VB saknas. Motorrum i original slitet oskruvat originalskick – delvis rörigt kablage. Gummi på torkarblad saknas.

    Originalinredning, mycket sliten och smutsig, hål, skador, tappat passform. Lackerad intrumentpanel med knappar och reglage i bruksskick. Rattcentrum löst. Lastutrymme i bruksskick, mellanvägg trasig i nederkant.

    Äldre utförd omlackering som nu är sliten. Rostflammor och mindre skador runt om. Kaross är rak och fin. Rostigt krom. Mycket torra gummilister. Repor finns på glasrutor, HF ruta sprucken. Glas/belysning i sämre bruksskick, slitna reflektorer.

    En nästan komplett och körbar bil. Behöver invändig renovering för att bli fin.

Fordonsstatus Itrafik 2003-07-04
Ursprungsbesiktning 1938-12-17 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1938-12-17
Senast godk besiktning 2003-07-18
Körförbud Nej
Antal ägare 4

Dodge's lineup för tidigt 1930 bestod av två linjer med antingen 6 eller 8-cylindriga maskiner och benämdes Six och Eight. Priserna började strax ovanför DeSoto men var något mindre än toppmoderna Chrysler. Detta modellprogram fortsatte fram till 1933, och bilarna blev gradvis allt mer strömlinjeformade och förlängda i takt med rådande trender. 1934 ersattes Dodge Eight ersattes då av en större Dodge DeLuxe Six. Även en version med längre hjulbas släpptes 1936 och skulle förbli en del av serien i många år.