Chevrolet 210 Klassikers projektbil Plan 54 - 6 cylinder — 1953

En av Sveriges mest välkända Chevrolet 1953, ”Plan 53” som renoverades i realtid och kunde följas på tidningen Klassikers hemsida. www.klassiker.nu/plan53

Frans Johansson

"Bilen har varit helt isärplockad och ramlyft för renovering, återuppbyggd med fint patinerad utsida. Går jättefint. Visas och levereras från Göteborg efter auktionen."

125 000SEK
LOT NUMBER
11527
Frans Johansson

Plan 53 – känd från tidningen Klassiker (Läs om bilen på Klassiiker) är svensksåld och byggd i Hammarbyhamnen – med klar ägarlängd från ny. Det finns en spännande proveniens från 1960-talets raggarkretsar i Jämtland, tills den ställdes undan 1979.
Bilen har varit helt isärplockad och ramlyft för renovering och återuppbyggnad med bibehållandet av den slitna och patinerade utsidan. Målet har varit att få en fullständig solid och tillförlitlig bil som kan köras långa sträckor och som är trevlig att åka i. Plan 53 är definitivt inget åk för den blyge utan väcker uppmärksamhet vart än man kommer. Bilen är besiktad utan anmärkning för all framtid.
Detta är en bil renoverad med fingertoppskänsla för att behålla den yttre patinan. Ramlyft och karossen helt plåtrenoverad. Rostskyddad i flera steg, allt under är lackerat.
Motorn är utbytt till en nyare 1957-62 Truck (235 Cui) – som enligt uppgift körts endast 6 000 mil. Lackerad motor och motorutrymme, helrenoverad bakaxel. Renoverat bränsle-, kyl- och värmesystem. Ny och effektivare aluminiumkylare.
Allt i fråga om bromsar inklusive bromsrör är bytt till nytt.
Nytillverkat 12 volts elsystem med lindade kablar i vävtejp för gammalt utseende. H4-insatser, 90Ah växelströmsgenerator. Proffssydd klädsel i originalutförande. Bilen är extra ljudisolerad, bagageutrymmet är renoverat med nya paneler och matta.
Dold ljudanläggning som styrs med valfri telefon-app via Bluetooth. Ett fyrkanals slutsteg driver dolda högtalare fram och bak, samt en aktiv baslåda i skuffen.
Tankmätaren har ett eget liv och går inte att lita på.
Elektriska torkare, H4-ljus, dragkrok (1500 kg), blomvas, helt dold stereo, moderna rullbälten (5 bältade platser).

    1953/1953
    1953-08-23
    100 000 km
         / 90
    3 Speed
    Clothe
    Blue

    Varit helt isärplockad och ramlyft för renovering. Bilen är besiktad utan anmärkning för all framtid. Motor utbytt till en nyare 1957-62 Truck (235 Cui) som enligt uppgift körts endast 6 000 mil. helrenoverad bakaxel.
    Renoverat bränsle-, kyl- och värmesystem. Ny och effektivare aluminiumkylare. Allt i fråga om bromsar inklusive bromsrör är bytt till nytt.
    Nytillverkat 12 volts elsystem med lindade kablar i vävtejp för gammalt utseende. H4-insatser, 90Ah växelströmsgenerator. Helrenoverad, toppskick.

    Proffssydd klädsel i originalutförande. Bilen är extra ljudisolerad, bagageutrymmet är renoverat med nya paneler och matta. Dold ljudanläggning.

    Gammal Norrlandsbil, plåtrenoverad men med stor omsorg om den slitna och patinerade utsidan. Rostskyddad i flera steg, allt undertill är lackerat.

    Renoverad med fingertoppskänsla för att behålla den yttre patinan.

Fordonsstatus Itrafik 2017-09-21
Ursprungsbesiktning 2017-09-21 (regbes) (Ombes:20180323)
Datum i trafik 1:a gång 2017-09-21(530526)
Senast godk besiktning 2017-09-21
Körförbud Nej
Antal ägare

1953 var första året för 210. Den här modellgenerationen var i stort identisk även året efter, bortsett från en del kromdetaljer. Denna modell fanns tillgänglig med två typer av motorer. Den kraftfulla Blue Flame-sexan eller en aningen mindre Thrift-King – båda på 235 kubiktum. Växellådorna som fanns att välja på var antingen en treväxlad manuell, samma med overdrive och så en tvåstegs Powerglide-automat.
1953 fanns Chevrolets bilar i tre utrustningsklasser: Top of the line Bel Air, mellanmodellen 210 och ekonomiska 150.