Bentley Mk VI 6 Cylinder — 1951

Brittisk finsmakarvagn i prydligt skick. Bentley och Rolls-Royce första möjlig att få med standardkaross.

Krister Cervin

"En högerstyrd engelsk aristokrat som går fint och är i ett härligt skick. Tillfälle för godsägaren som njuter av skinn och ädelträ."

131 000SEK
LOT NUMBER
11588
Krister Cervin

En av 5 208 tillverkade Mk VI med Bentleys egen Standard Steel Sport Saloon-kaross.
Denna högerstyrda vagn kom till Sverige från Storbritannien 1982, renoverades mekaniskt och registeringsbesiktigas sedan 1995.
Senaste ägaren, Alstads bilsamling, har haft bilen i elva år och ägarna har finåkt med den. Under tiden har man invändigt snyggat till originalinredningen med bland annat ny matta. Denna Bentley har någon gång fått ny lackering, idag med lite bättringar och småskav. Detta är en mycket proper vagn med rak sexcylindrig motor och dubbla SU-förgasare.
Bilen besiktigades i mitten av augusti i år utan anmärkning. Original handbok ingår.
Bentley Mk VI är i stort identisk med Rolls Royce Silver Dawn. Bara kylargrill och emblem skiljer dem åt.

    1951/1951
    1995-09-07
    53215 miles
    97 / 130
    4 Speed
    Leather
    Two Tone

    Handtag höger ventilationsfönster saknas. Solskydd för bakruta mycket slitet. Taklucka går ej att öppna. Tidigare renoverat, prydligt motorrum. 90 procent av däcken kvar. Startar lätt och motor går bra men förgasaren har en tendens till att flöda över. Sliten fläktrem. Innerbelysning delvis ur funktion. Genomgången och målad under, fint skick. Buckla i bakre tvärbalk under bil.

    Original orenoverad inredning, bortsett från golvmatta. Stolar och dörrsidor fram och bak har ålderssprickor och är slitna. Innertak slitet. Trädetaljer har sliten/sprucken klarlack. Alla reglage, ratt, instrument etcetera i ok bruksskick. Hastighetsmätare har en eftermonterad km-tavla. Ett instrument saknas i lucka till handskfack. Bagagerum i bruksskick. Spegel på solskydd saknas.

    Äldre omlackering. Fin kaross utan några stora skador. Lack är repig, skador och lackbättringar finns runtom hela bilen. Sprickor och krackelering i lack finns, bl.a. på tak och baklucka. Kylare, krom bucklig/skadad i ovankant. Dörrhandtag dåligt krom. Övriga kromdetaljer i fint bruksskick. Större repa i höger framruta, övrigt glas i normalt bruksskick. Gummilister torra.

    Delvis renoverad bil med original inredning. Behöver förgasarservice.

Fordonsstatus Itrafik 1995-09-07 (Konvert)
Ursprungsbesiktning 1995-09-07 (regbes)
Datum i trafik 1:a gång 1995-09-07
Senast godk besiktning 2018-08-14
Körförbud Nej
Antal ägare 3

Bentley Mk VI tillverkades mellan 1946 och 1952. Detta var Bentley och Rolls-Royce första efterkrigsmodell och med 5 208 stycken tillverkade blev dessa mycket exklusiva bilar en rejäl succé trots de magra efterkrigsåren.
Mk VI fanns dels att få med karosser från fristående karossbyggare men mer vanligt var att de fick Bentleys egen saloon. Detta var för övrigt företagets första med standardkaross. 1952 fick både Rolls Royce Silver Dawn och Bentley Mk VI som standard karossen med dubbelt så stort bagage.
Alla bilar fick 4,3 eller 4,5-liters rak sexa med dubbla S.U. och till chassit nyttjades bladfjädrar bak, individuell hjulupphängning fram och trumbromsar runt om.
Mk VI efterträddes sedermera av en annan verklig klassiker, Bentley R Type.