Opel Senator 3.0-24v Rak 6/2968 cc 24V — 1990

En välhållen Senator som var Opels mest exklusiva modell med 204 hk i början på 1990-talet.

Johan Ålander

"En bil för finsmakarna med Opel i sikte."

Brokered info_outline
The object is sold after negotiation or negotiation is in progress
LOT NUMBER
12452
BROMMA
60 - 75 000 SEK
Johan Ålander

En svensksåld Opel Senator med originalparaply, digital instrumentpanel, automatlåda med sportläge, sollucka, AC, drag 1700 kg, plyschklädsel, kamkedja.

Opel ville ta upp konkurrensen med sina tyska kollegor Mercedes och Audi. De tog då fram Senatorn som var den lyxigaste modellen som Opel kunde prestera i början av 1990-talet. 24 ventilers motorn med 204 hk fanns bara i 3 år från 1990 till 1993. Denna modell såldes i ett fåtal exemplar på grund av sitt höga pris. Opelförsäljarna på hallgolvet fick knappt närma sig denna. När någon kund visade intresse för Senatorn fick försäljningschefen tillkallas. Ett paraply tilldelades varje nybilsköpare. Det gällde att få kunderna att känna sig exklusiva. På utsidan kunde kännarna snabbt notera vad det var för modell genom ett ögonkast på de rektangulära avgasrören och den kromtyngda grillen. I bästa TV-spelsanda kunde föraren blicka ut över den oerhört moderna digitala instrumentpanelen. Säljaren var Opelförsäljare när dessa var nya. Eftersom han knappt fick röra dem då så köpte han denna av nostalgiska skäl.

    1990/1990
    1991-05-07
    246000 km
    NBR090
    000029L1214545
    150 / 204
    Automat
    Textil
    Svart

    Går bra i motor och drivlina

    Inredning i bra skick. När innertaket som hänger är fixat blir betyget en fyra.

    I huvudsak i bra skick. Bakljusglas och panel runt nummerskylt är åldrade och har några sprickor. Några mindre repor. Mindre stenskott i fronten.

    En bra bil i gott skick som går att få ännu finare med en polering

Fordonsstatus: Avst 2019-04-01
Ursprungsbesiktning: 1991-05-07 (typbes)
Datum i trafik första gången: 1991-05-27
Besiktigad tom: - 2021-01-31
Senast godkända besiktning: 2019-02-22
Körförbud: Nej
Antal ägare: 21

For viewing the vehicle, contact Johan Ålander

email: johan.alander@bilwebauctions.se
phone: +46 705 80 91 17