Dodge Fast Four 128/129 Sidventil, 4 cyl — 1927

En elegant fyrdörrars amerikansk sedanbil från bilismens ungdom. Mycket bra skick. Fin kaross och inredning och går mycket fint på vägen. Perfekt för bröllopskörningar och event.

Johan Ålander

"En mycket bra renovering från början av 1980-talet. Bilen inreggad 1985 efter renovering och längre tids stillestånd."

128 000SEK
LOT NUMBER
12433
UPPSALA
125 - 145 000 SEK
Johan Ålander

En trevlig bil med bra utförd äldre renovering som stått sig bra. Utrustad med värmepaket, skinnklädsel, blomvas, vindrutetorkare, bakre stötfångare samt bagageräcke. Silverplakett med monogram på dörren. Länsbokstav Y på den äldre nummerskylten visar att den gått i Västernorrland och den låga siffran Y261 tyder på att bilen är svensksåld, den 261:a inreggade bilen i Västernorrllands län, vilket kan stämma med årsmodell 1927. Efter att bilen renoverats i början av 1980-talet registeringsbesiktigades den i Småland och har sedan vad vi kan se haft en ägare på västkusten och nuvarande i Uppsala.

    1927/1927
    1985-09-06
    28895
    GKG425
    GKG42584
    26 / 35
    Skinn
    Blå

    Den är i bra skick mekaniskt.

    Mycket fin inredning. Blå skinnklädsel.

    Äldre bra omlackering som lider av sprutspackelbubblor. Målade träekerfälgar med fina däck.

    En bil i ett mycket trevligt och bra bruksskick.

Fordonsstatus: Itrafik 2013-11-14
Ursprungsbesiktning: 1985-09-06 (regbes)
Datum i trafik första gången: 1986-06-17
Besiktigad tom: -
Senast godkända besiktning: -
Körförbud: Nej
Antal ägare: 8

Dodge Brothers Machine shop grundades tidigt 1900-tal. Från början var de underleverantör till biltillverkare i Detroit. 1914 startade de sin biltillverkning i Hamtramck, Michigan, USA. Huvudfabriken byggdes 1910 och användes fram till 1980. Namnet kommer från bröderna John Francis Dodge och Horace Elgin Dodge. Märket införlivades 1928 i Chrysler-koncernen. Både personbilar, lätta och tunga lastbilar har sålts under Dodge-namnet. Idag ägs de av Fiat Chrysler Group LLC.
Fast Four modellen kom 1927 och var Dodge mellanstora bil. Modellen var lik föregångaren men mer rundade karossdetaljer och större hjul. Den kända amerikanska komikern och bilsamlaren Jay Leno har en Fast Four i sin bilsamling.

For viewing the vehicle, contact Johan Ålander

email: johan.alander@bilwebauctions.se
phone: +46 705 80 91 17