Bolinder Munktell T21 traktor — c:a 1950

Fint T21 i originalskick. Första modellen i serien. Kommer från Volvo-museets samlingar. Har stått undanställd i nästan 20 år.

"Ej startad nu, men motorn går runt och traktorn rullar lätt. Behöver nytt batteri. Normalt välvårdat bruksskick. Bra däck."

8 500SEK
LOT NUMBER
12355
SURTE
15 - 22 000 SEK

Denna traktor köptes ny av lantbrukaren Frank Bengtsson i Varberg och användes på somrar vid höskördar i drygt 25 år. På 1980-talet skänktes den till Volvomuseet i Göteborg och visades i deras traktor del. På 1990-talet överläts den till en person som var verksam för museet. Han hade den i sitt fingarage för samlarfordon. Säljs nu för ägarens dödsbo. Ej startad på senare år men motorn går runt och är av vanlig Volvo B4-modell så det borde inte vara några problem att få den att gå igång med nytt bränsle och batteri. Har stått torrt och är i ovanligt fint originalskick. Anmärkningar är att lacken flagnar på några ställen och lite ytrost, men inget allvarligt.

Traktorn är inte införd i dagens bilregister. Gamla reg.-skylten sitter på och med detta nr bör köparen kunna få fram kopia på gammalt reg-bevis och sedan registrera in den om man önskar. Säljs oregistrerad.

    c:a 1950

    N591

    30 / 40

    Röd

    Ej startad, men är i normalt funktionsdugligt skick Senast körd för 8 år sedan

    Ser normal ut. Lite ytrost, småbucklor och flagad lack finns.

    Hel och fin, normalt skick. behöver startservice

Legendariska Volvo / Bolinder Munktell T21 tillverkades mellan 1946 till 1948. Med bensin/fotogenmotor på cirka 40 Hkr, traktorn blev snabbt populär. Traktorn med grunden i T20:s chassi blev snabbt en storsäljare och räknas idag som en av Bolinder Munktells verkliga milstolpar. Detta är första modellen som under 1950-talet utvecklades och såldes i uppdaterade och större/starkare versioner fram till 1962.

For viewing the vehicle, contact Michael Luft

email: michael.luft@bilwebauctions.se
phone: +46 708 20 21 13

Collecting of vehicles, you need to book a collection time by calling our customer service
+46 31 933 331 or Michael Luft +46 708 20 21 13