Husqvarna 283 Guldpilen 200cc — 1957

Klassiker i snygg kostym

Krister Cervin

"Renoverad MC, bra helhet"

55 000SEK
LOT NUMBER
10055
OLOFSTRÖM
80 000 SEK
Krister Cervin

"Renoverad MC, bra helhet"

3 växlad

    1957/1957
    1957-06-05
    1861
    CTR437
    L13830

    Svart

    Små skav och repor finns.

Datum i trafik 1:a gång 1957-06-05
Fordonsstatus Avställd 1973-07-27
Körförbud Ja
Antal ägare 5

Den 16-åring som i slutet på 1600-talet ville åka hoj fick köpa en begagnad Silverpil. Var han riktigt lycklig kunde han komma över en Guldpil eller Monark Blue Stinget, bägge på 200cc. Så stora motorer i en 75kg mc oroade myndigheterna så till den grad att det vänligen bad Husqvarna och Monark att sluta upp med sådana dumheter.

Guldpilen tillverkades från 1957 till 1959.

Registered members are welcome to the showroom:
· Thursday 21 september kl. 11:00 to 19:00
· Friday  22  september kl. 09:00 to 19:00

Collecting your purchase: Our opening hours in Olofström are as follows: